Świat6 kroków do zakończenia wojny w Gruzji

6 kroków do zakończenia wojny w Gruzji

Prezydenci Rosji i Francji Dmitrij Miedwiediew i Nicolas Sarkozy ogłosili w Moskwie, że uzgodnili sześciopunktowy plan zakończenia wojny w Gruzji.

6 kroków do zakończenia wojny w Gruzji
Źródło zdjęć: © AFP

12.08.2008 | aktual.: 12.08.2008 18:34

Plan zakończenia wojny w Gruzji ogłoszony przez Dmitrija Miedwiediewa i NicolasaSarkozy'ego obejmuje:

1) zobowiązanie do niestosowania siły
2) trwałe zakończenie wszystkich działań wojennych
3) zapewnienie swobodnego dostępu do pomocy humanitarnej
4) powrót sił zbrojnych Gruzji do stałych miejsc dyslokacji
5) wycofanie wojsk rosyjskich na linię sprzed rozpoczęcia działań bojowych
6) rozpoczęcie międzynarodowej dyskusji o statusie Osetii Południowej i Abchazji oraz drogach zapewnienia ich bezpieczeństwa.

Plan zakłada również, że do czasu wypracowania międzynarodowych mechanizmów rosyjskie siły pokojowe podejmą dodatkowe środki bezpieczeństwa. Prezydenci Rosji i Francji nie sprecyzowali jednak, jakie będą to środki. Sarkozy wyjaśnił, że będzie o tym rozmawiać z prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim.

"Mamy prowizoryczne przerwanie walk, ale to postęp"

Francuski prezydent podkreślił, że Rosja i Gruzja uzgodniły zawieszenie broni, ale nie osiągnęły porozumienia w sprawie pokoju. Nie mamy jeszcze porozumienia pokojowego, mamy prowizoryczne przerwanie walk, ale jest to znaczący postęp - powiedział.

Miedwiediew ze swej strony oznajmił, że jeśli Gruzja będzie gotowa podpisać się pod tym planem i rzeczywiście wycofa swoje wojska na pozycje wyjściowe, to droga do stopniowej normalizacji sytuacji w Osetii Południowej zostanie otwarta.

Prezydent Rosji oświadczył również, że rosyjskie siły pokojowe pozostaną kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa na Kaukazie. Międzynarodowe porozumienia, na mocy których działają rosyjskie siły rozjemcze, zostały zawarte w 1992 roku i zachowują moc prawną. Żołnierze naszych sił pokojowych będą nadal wykonywali swoje funkcje, gdyż są kluczowym czynnikiem bezpieczeństwa na Kaukazie. Tak było i tak będzie - powiedział Miedwiediew.

Prezydent Francji poinformował, że przed podróżą do Moskwy konsultował się m.in. z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, premierem Włoch Silvio Berlusconim, prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim i prezydentem Ukrainy Wiktorem Juszczenką. Sarkozy przekazał, że z dwoma ostatnimi spotka się w Tbilisi, dokąd udaje się z Moskwy.

Francuski prezydent poinformował również, że szef dyplomacji Francji Bernard Kouchner przedstawi w środę w Brukseli wyniki jego misji w Moskwie i Tbilisi ministrom spraw zagranicznych krajów Unii Europejskiej.

Rozmowy Miedwiediewa z Sarkozym trwały blisko pięć godzin. W pewnym momencie włączył się do nich także premier Władimir Putin.

Jerzy Malczyk

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)