59% Polaków za zwiększeniem uprawnień prezydenta
59% Polaków uważa, że uprawnienia
prezydenta powinny zostać zwiększone; 26% sądzi, że powinny
pozostać bez zmian, a 1% oceniło, że kompetencje głowy
państwa powinny zostać zmniejszone - wynika z sondażu CBOS.
CBOS, w związku z pojawiającymi się w publicznych dyskusjach koncepcjami przebudowy istniejącego systemu politycznego, w tym postulatami zmian w relacjach i podziale kompetencji między poszczególnymi organami władzy, zapytał Polaków o ocenę obecnego zakresu uprawnień prezydenta i stosunek do ewentualnego rozszerzenia jego kompetencji.
Zdaniem 13% ankietowanych przez CBOS, możliwości wpływu prezydenta na sytuację w kraju są bardzo ograniczone; 31% oceniło, że są "dość ograniczone".
21% pytanych uznało, że możliwości wpływania przez prezydenta na sytuację w kraju są "ani duże, ani małe". Według 17% prezydent ma "dość duże" możliwości, a 10% uważa, że "bardzo duże".
W elektoracie PiS, 22% pytanych przez CBOS odpowiedziało, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian, a 65% oceniło, że powinny zostać zwiększone. 27% zwolenników PO uważa, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian, a 61% oceniło, że powinny zostać zwiększone.
W elektoracie Samoobrony 11% pytanych przez CBOS uznało, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian, a 72% oceniło, że powinny zostać zwiększone. 19% zwolenników LPR jest zdania, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian, a 60% - zwiększone.
W elektoracie SLD 32% uznało, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian, a 60% oceniło, że powinny zostać zwiększone. Z kolei wśród zwolenników PSL 30% uważa, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian, a 63% opowiedziało się za ich zwiększeniem.
W potencjalnym elektoracie Lecha Kaczyńskiego (PiS) 18% pytanych przez CBOS odpowiedziało, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian; 69% oceniło, że powinny zostać zwiększone, a 2% - zmniejszone.
Natomiast w potencjalnym elektoracie Donalda Tuska (PO) 29% ankietowanych uznało, że kompetencje prezydenta powinny pozostać bez zmian; 61% oceniło, że powinny zostać zwiększone.
Badanie przeprowadzono w dniach 13-16 października 2005, a więc jeszcze przed II turą wyborów prezydenckich, na reprezentatywnej, losowej, 1003-osobowej próbie dorosłych Polaków.