Trwa ładowanie...
d43o7p5

58 lat temu na Monte Cassino...

Z okazji 58. rocznicy bitwy pod Monte Cassino na
polskim cmentarzu na zboczu wzgórza odbyła się w sobotę
uroczystość ku czci 1052 poległych żołnierzy 2 Korpusu. Mszę
żałobną celebrował ks. Hieronim Fokciński.

d43o7p5
d43o7p5

W uroczystości złożenia wieńców na polskim cmentarzu pod Monte Cassino uczestniczyli ambasador RP przy Kwirynale Michał Radlicki i ambasador RP przy Watykanie Hanna Suchocka, władze miasta Cassino, przedstawiciele włoskich sił zbrojnych oraz grupa kilkudziesięciu kombatantów.

W przeddzień rocznicy w Instytucie Kultury Polskiej w Rzymie odbyła się prezentacja dwutomowego albumu fotograficznego "Monte Cassino - Historia Ludzie pamięć" pod redakcją Krzysztofa Szczepanika i Jarosława Reszczyńskiego.

W albumie znajdują się biogramy ponad 250 weteranów bitwy wraz z ich zdjęciami, krótka historia 2 Korpusu ilustrowana kilkuset zdjęciami i dokumentalnymi pamiątkami pochodzącymi bezpośrednio od uczestników bitwy. Czarno-białe i kolorowe zdjęcia ilustrują ponadto listy poległych oraz polskie cmentarze we Włoszech: w Monte Cassino, Bolonii, Loreto i Casamassima.

Honorowy patronat nad wydaniem albumu sprawowali ambasador RP we Włoszech Maciej Góreski i ambasador Republiki Włoskiej w Polsce Luca Daniele Biolato.

d43o7p5

Bitwa o Monte Cassino, zwana też bitwą o Rzym, rozegrała się w 1944 roku. W dniach 17-25 stycznia, 15-18 lutego, 15-25 marca Niemcy odparli trzy ataki wojsk alianckich. W czasie walk nie zdobyto ani ufortyfikowanego klasztoru na wzgórzu, ani znajdującego się u podnóża góry miasta Cassino.

Po nieudanym, trzecim natarciu dowódca 8 Armii brytyjskiej generał Leese zwrócił się do dowódcy 2 Korpusu Polskiego, generała dywizji Władysława Andersa, z propozycją zdobycia wzgórza Monte Cassino przez Drugi Korpus Polski, którym Anders dowodził.

Pierwsze natarcie 2 Korpusu (11-12 maja), odparte przez Niemców, przyniosło duże straty. Umożliwiło jednak Brytyjczykom, nacierającym równocześnie doliną Liri, przełamanie niemieckiej obrony.

17 maja 2 Korpus wznowił natarcie, które zakończyło się zdobyciem łańcucha wzgórz i nawiązaniem styczności przez polskie patrole z Brytyjczykami. 18 maja rano patrol 12 Pułku Ułanów Podolskich dotarł do opuszczonego nocą przez Niemców klasztoru. W bitwie pod Monte Cassino straty 2 Korpusu wyniosły 924 zabitych, 2930 rannych i 345 zaginionych. (and)

d43o7p5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43o7p5
Więcej tematów