Trwa ładowanie...

55% Polaków: zmiany w kraju idą w złym kierunku

55% Polaków uważa, że zmiany w Polsce
idą w złym kierunku - wynika z sondażu TNS OBOP. Jest to o 2 pkt.
proc. więcej niż w zeszłym miesiącu i 19 pkt. proc. więcej niż rok
temu. Przeciwnego zdania jest 30% ankietowanych.

55% Polaków: zmiany w kraju idą w złym kierunkuŹródło: PAP
d2kjdsm
d2kjdsm

Najbardziej pesymistycznie zmiany w Polsce oceniają osoby powyżej 60. roku życia. W to, że sprawy w Polsce idą w dobrym kierunku, wierzy tylko 22% z nich. 43% osób w wieku 20-29 lat uważa, że sprawy w kraju idą w dobrym kierunku.

Najmniej osób zadowolonych z tego, co się dzieje w Polsce, jest na wsi (20%), najwięcej zaś w miastach liczących powyżej 500 tys. mieszkańców (41%)

Bieg wydarzeń w naszym kraju najbardziej pozytywnie oceniają wyborcy PO (59%) i SLD (43%). Najmniej entuzjazmu widać u wyborców LPR i PSL (obydwa 15%). 19% wyborców PiS jest zadowolonych z kierunku, w jakim toczą się sprawy w kraju.

Ankietowanych zapytano również o stan polskiej gospodarki. 47% z nich (to 10% więcej niż w zeszłym miesiącu) uważa, że gospodarka nasza przeżywa kryzys (7% - że ciężki), a 45% - że się rozwija.

d2kjdsm

Kondycję polskiej gospodarki najlepiej oceniają osoby o poglądach centrolewicowych (60%) i wyborcy PO (68%). O kryzysie najczęściej mówią sympatycy PiS (60%) i respondenci bardzo interesujący się polityką (54%).

Im wyższe wykształcenie posiadają badani, tym częściej uważają oni, że polska gospodarka się rozwija. Wśród osób, które ukończyły szkołę podstawową lub gimnazjum, odsetek ten wynosi 24%, zaś wśród absolwentów wyższych uczelni - 66%

39% Polaków nie spodziewa się w ciągu najbliższych trzech lat zmiany warunków materialnych, 33% obawia się, że ich warunki się pogorszą, a 23% oczekuje poprawy swojej sytuacji.

Poprawy sytuacji materialnej najczęściej spodziewają się 20-latki (39%), mieszkańcy największych aglomeracji (35%) oraz osoby z wyższym wykształceniem (33%).

Pogorszenia materialnego obawiają się głównie osoby w wieku 50-59 lat (44%), najsłabiej wykształcone (wykształcenie podstawowe lub gimnazjalne - 39% i zawodowe - 40%), oraz mieszkańcy wsi - 38%

Sondaż zrealizowano od 6 do 10 listopada br. na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1001 mieszkańców Polski w wieku 15. i więcej lat.

d2kjdsm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kjdsm
Więcej tematów