Polska53% użytkowników e-papierosów całkowicie rzuciło palenie

53% użytkowników e‑papierosów całkowicie rzuciło palenie

• Papierosy elektroniczne w znacznym stopniu pomagają rzucić i ograniczyć palenie papierosów tradycyjnych - podaje polskie Stowarzyszenie eSmoking Association
• 53% badanych całkowicie zerwało z nałogiem, a 80% palaczy ograniczyło liczbę wypalanych papierosów

53% użytkowników e-papierosów całkowicie rzuciło palenie
Źródło zdjęć: © Pixabay

04.11.2016 | aktual.: 04.11.2016 13:15

Jak podaje Stowarzyszenie eSmoking Association, 53% badanych zadeklarowało, że całkowicie zerwało z nałogiem, a około 80% użytkowników, którzy nadal palą (tzw. dual userzy) ograniczyło liczbę wypalanych papierosów aż o 13 sztuk dziennie.

Stowarzyszenie eSmoking Association przeprowadziło dwa badania: wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny (CATI) realizowany na reprezentatywnej grupie 3000 osób w wieku od 18 do 65 lat, a także pogłębione badania ankietowe (CAWI) wśród obecnych użytkowników papierosów elektronicznych.

Według badań ponad połowie użytkowników e-papierosów udało się całkowicie zrezygnować z palenia papierosów tradycyjnych. Ponad 80% wyraźnie ograniczyło liczbę wypalanych papierosów konwencjonalnych średnio aż o 74%: z 17 do 4 dziennie.

Dla osoby uzależnionej od tytoniu każdy wypalony papieros mniej to olbrzymi sukces - mówi Estera Józefowicz ze Stowarzyszenia eSmoking Association. Szukając mniej szkodliwych alternatyw, palacze mogą realnie ograniczyć negatywne konsekwencje palenia, warto jednak dążyć do całkowitego zerwania z nałogiem - dodaje.

W dymie tytoniowym znajduje się około 6000 związków chemicznych, z czego kilkadziesiąt to silne kancerogeny odpowiedzialne za rozwój nowotworów charakterystycznych dla palaczy: raka płuca, raka krtani i jamy ustnej. Aerozol z e-papierosów nie zawiera wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA), metali ciężkich, ołowiu, a przede wszystkim rakotwórczego kadmu.

Szacuje się, że w Polsce z papierosów elektronicznych korzysta około 1,4 miliona osób. Mimo że liczba palaczy tradycyjnych wyrobów tytoniowych systematycznie spada, po papierosy tradycyjne sięga około 8 milionów Polaków. To jeden z najgorszych wyników w Europie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (16)