WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

51 tys. podpisów za referendum ws. obwodnicy Augustowa

Prawie 51 tys. podpisów pod wnioskiem
mieszkańców województwa podlaskiego o referendum lokalne w sprawie
obwodnicy Augustowa trafiło do Jarosława Schabieńskiego,
który jednoosobowo pełni obowiązki marszałka, zarządu i sejmiku
województwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

Listy z podpisami, podobnie jak wcześniej wniosek o referendum, złożył podlaski PiS. Do poparcia wniosku o referendum potrzeba 5% uprawnionych do głosowania, w przypadku województwa podlaskiego to ok. 47 tys. podpisów.

Schabieński poinformował, że do końca tygodnia sprawdzi wniosek pod względem formalnym i jeżeli wszystko będzie w porządku, referendum odbędzie się 20 maja, czyli razem z przedterminowymi wyborami do sejmiku województwa. To data zgodna z propozycją PiS.

Prawo i Sprawiedliwość chce, by w referendum mieszkańcy odpowiedzieli na dwa pytania. Pierwsze ma dotyczyć przebiegu obwodnicy Augustowa w wariancie proponowanym przez drogowców (czyli z estakadą nad doliną rzeki Rospudy), drugie - innych inwestycji drogowych w regionie, przebiegających przez tereny chronione Natura 2000.

WP

Referendum lokalne musi sfinansować z własnego budżetu samorząd województwa. Wstępnie szacuje się, że w Podlaskiem będzie ono kosztowało ok. 2 mln zł.

Przedterminowe wybory do sejmiku województwa podlaskiego muszą się odbyć, bo w lutym uległ on rozwiązaniu z mocy prawa, ponieważ w ustawowym terminie nie udało się radnym powołać nowego zarządu województwa.

Premier już ogłosił datę tych wyborów na 20 maja. Chęć startu w wyborach zgłosiło ponad dwadzieścia komitetów wyborczych.

Polub WP Wiadomości
WP
WP