Polska508 stulatków mieszka w Wielkopolsce

508 stulatków mieszka w Wielkopolsce

Ponad pół tysiąca osób ponad stuletnich mieszka obecnie w Wielkopolsce.

09.04.2010 | aktual.: 09.04.2010 12:54

Statystyki nie kłamią. Stulatków jest w regionie coraz więcej. Jeszcze dwa lata temu w naszym województwie żyło 211 osób, którym należy śpiewać „dwieście lat”. W ciągu kilkunastu miesięcy ta liczba wzrosła aż do 508. Prawie 80% jubilatów stanowią kobiety.

Najstarszą osobą w naszym województwie jest mężczyzna urodzony w 1898 roku, a najstarsza kobieta jest od niego o rok młodsza. W samym tylko Poznaniu jest obecnie 60 osób, które skończyły lub skończą w tym roku co najmniej 100 lat. W grupie wiekowej „100+” zdecydowanie dominują kobiety. Najstarsza poznanianka urodziła się w 1906 roku i w tym roku będzie obchodziła 104 urodziny.

Wczoraj swoje 105. urodziny świętowała na przykład Antonina Grześkowiak z Sielinka koło Opalenicy.

Po tym, jak w lutym jubilatka zasłabła i przewróciła się, więcej czasu spędza w łóżku. Ale nadal lubi towarzystwo i jest bardzo pogodna. W Sielinku pani Antonina spędziła całe życie. Kocha swoją wieś i swoje mieszkanie. Ceni spokój, dlatego nie chce opuszczać swoich rodzinnych stron. Nawet teraz, gdy przydałby się jej wyjazd do szpitala na rehabilitację. Najbliżsi to szanują.

– Każdy starszy człowiek ma prawo do tego, żeby wylać zupę, mieć swoje humory i decydować o swoim życiu. Dlatego na siłę niczego w cioci życiu nie chcemy zmieniać – przekonuje Maria Bryll, córka siostrzenicy jubilatki.

Była naocznym świadkiem wielu przemian historycznych, ustrojowych, kulturowych, zachodzących w Polsce i na świecie. Przeżyła dwie wojny światowe. Sama nie opowiada już o swoim życiu, wielu wydarzeń nie pamięta, jednak chętnie przysłuchuje się rozmowom.

Pani Antonina jest jedną z czterystu kobiet stulatek w regionie. W podziale na płeć, statystyki też są jednoznaczne. W gronie jubilatów żyjących ponad sto lat, jest aż 400 pań i tylko 108 panów.

Tydzień temu, 30 marca sto lat skończyła Irena Bąkiewicz z Poznania. Urodziła się co prawda w Ostrowie Wielkopolskim, ale dziś mieszka na Żegrzu. Recepta na wieczność według pani Ireny, to między innymi szczęśliwe dzieciństwo. – Trzeba żyć zgodnie wśród wspaniałych ludzi - przekonuje.

W zacnym gronie pań jest także Konstancja Pogorzelczyk z Otorowa, która w lutym świętowała 102. urodziny. To najstarsza mieszkanka gminy Szamotuły. Choć brzmi to niewiarygodnie, pani Krystyna na nic nie narzeka, nawet na zdrowie. Może się pochwalić dobrą pamięcią i bystrością umysłu.

– Cieszę się tym światem, bo i rozum jeszcze mnie nie zawodzi. Trzeba dużo pracować i jeszcze więcej się modlić. W życiu nie ma nic bez Boga, a najważniejsze jest to, aby cały czas w życiu mieć czyste myśli i spokojne serce – podkreśla. Warto wspomnieć, iż pani Konstancja ma jeszcze siostrę Flawianę, która ma 97 lat i brata Józefa, który skończył 85 lat.

W styczniu tego roku 102. urodziny we wsi Gorzyczki (gmina Czempiń) obchodził Feliks Pawlisiak. Staruszek ze względu na leciwy wiek porusza się na wózku inwalidzkim. W młodości zajmował się rolnictwem, a będąc w wojsku, był artylerzystą. Doczekał się dziewięciorga prawnuków. Jego receptą na długowieczność są... dobre myśli.

– Raz jest lepiej, a raz gorzej – przekonuje ze spokojem jubilat spod Czempinia.
Na wschodzie Wielkopolski najstarszym stulatkiem jest Tadeusz Wieliczko (103 lata), który pochodzi z Kresów i mieszka na konińskim Zatorzu. W subregionie konińskim żyje obecnie 11 osób, którym nie wypada już życzyć „stu lat”. Z kolei w Gnieźnie setne urodziny obchodziła niedawno Wanda Gumienna, która pochodzi z wyjątkowo długowiecznej rodziny. Ma jeszcze troje żyjącego rodzeństwa, z których wszyscy przekroczyli 90 lat.

Na północy Wielkopolski stulatków także nie brakuje. Na przykład Piotr Banaś z Osieka nad Notecią w marcu skończył 100 lat. Przeżył dwie wojny światowe. W 1939 roku bronił Warszawy, a rok później został wywieziony w głąb ZSRR. Potem znów walczył na froncie. Doszedł do Berlina. Działał również w wielu organizacjach społecznych i politycznych. W 2001 roku został awansowany na porucznika Wojska Polskiego. Jako receptę na długowieczność poleca... nabiał. Dochował się 10 wnuków i 19 prawnuków. Także w marcu, ale w Trzciance swoje urodziny świętował Konstanty Kulbiej. W Pile żyje dwóch stulatków.

W południowo-wschodniej Wielkopolsce też żyją szacowni jubilaci. 105 lat skończy w maju Helena Piskorska z Ostrowa Wielkopolskiego. Mimo tak zaawansowanego wieku seniorce można tylko pozazdrościć kondycji psychicznej i poczucia humoru. Od 42 lat jest wdową. Mieszka sama, ale kilka razy dziennie przychodzą do niej dwaj synowie. Nigdy nawet nie myślała o tym, aby do kogoś się przenieść na stałe. – Przecież starych drzew się nie przesadza – przekonuje.

Uwielbia zwłaszcza śledzia w śmietanie z ziemniakami gotowanymi w mundurkach i pierogi z mięsem. Pani Helena nigdy nie przepadała za lekarzami, sporadycznie korzystając z ich pomocy. Receptą na dobre samopoczucie w jej przypadku może być duża dawka snu, którego sobie nie żałuje.

Anna Prałat jest najstarszą mieszkanką Leszna. 6 grudnia skończy 104 lata. Przez całe swoje życie była gospodynią domową. 103. urodziny 8 kwietnia będzie obchodziła Wanda Lik. Poza tymi dwiema paniami w Lesznie jest jeszcze osiem osób, które przekroczyły magiczny próg 100 lat. Czemu zawdzięczają swoją długowieczność? Urzędnicy nie mają wątpliwości, że dobre samopoczucie i kondycję zawdzięczają poczuciu humoru.

– W trakcie uroczystości z okazji 103. urodzin pani Anny Prałat pytaliśmy, co trzeba robić, by osiągnąć tak zaszczytny wiek. Żartując, odpowiedziała, że trzeba tak jak ona mieć w rodzinie dwóch lekarzy – jednego od ludzi, a drugiego od zwierząt. – mówi Anna Szymaniak, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Lesznie.

Jak widać wielkopolscy stulatkowie są w bardzo dobrej kondycji. Choć w życiu przeszli wiele, to nie narzekają. Nawet o dolegliwościach wypowiadają się niechętnie. Największą wartością jest dla nich rodzina.

Rekordowe 122

Według danych GUS w 2008 roku w Wielkopolsce żyło 211 osób w wieku powyżej stu lat. Województwo wielkopolskie na tle innych województw plasuje się w środku. Najwięcej długowiecznych było wtedy w województwie śląskim – 781, a najmniej w lubuskim – tylko 62 osoby. Łącznie w Polsce w 2008 roku żyło 3694 osób w wieku 100 lat i więcej.

W 2010 roku najstarszą Polką jest Marianna Ostrowska z województwa podlaskiego. Ma 112 lat.

Najstarszy człowiek na świecie Kama Chinen z Japonii ma 114 lat i 217 dni. W pierwszej dziesiątce „długowiecznych” jest 3 Japończyków, 4 Amerykanów, 3 Europejczyków. Rekordzistą była Francuzka Jeanne Calment, która żyła 122 lata 164 dni.

Oficjalne wydanie internetowe www.polskatimes.pl/GlosWielkopolski

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)