Trwa ładowanie...
d36zbw8

500 zatrzymanych w Paryżu. Starcia z policją

Ponad 500 osób zatrzymano w Paryżu, a 272 aresztowano za posiadanie niebezpiecznych przedmiotów. W całej Francji zmobilizowano 89 tys. funkcjonariuszy policji. Policja używa pałek i gazu łzawiącego wobec najbardziej agresywnych osób.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zatrzymania w Paryżu
Zatrzymania w Paryżu (Forum)
d36zbw8

Siły bezpieczeństwa w stolicy mają do dyspozycji pojazdy opancerzone do burzenia barykad, a 39 szpitali jest w stanie gotowości. Francuskie władze boją się powtórki sprzed dwóch tygodnie, kiedy protesty przerodziły się w zamieszki. Przyczyną protestów "żółtych kamizelek" była ogłoszona przez rząd podwyżka akcyzy na paliwo. W tym tygodniu francuski rząd poinformował, że w 2019 r. jednak do niej nie dojdzie.

W sobotę rano prewencyjnie zatrzymano w Paryżu i regionie stołecznym osoby, które - jak się spodziewano - mogły chcieć wykorzystać protest do wzniecania rozrób - podała agencja AFP, powołując się na źródła policyjne. Na północy Francji w trzech gminach wprowadzono zakaz manifestowania od piątku do niedzieli wieczorem.

d36zbw8

Protestujący zebrali się rankiem na placu l’Etoile i maszerują Polami Elizejskimi w stronę pałacu prezydenckiego. Wszyscy mają na sobie charakterystyczne żółte kamizelki. Przez długą chwilę klęczeli z rękami założonymi za głowę w geście solidarności z licealistami, których w ten sposób zatrzymała policja. Wobec najbardziej agresywnych służby używają pałek i gazu łzawiącego. Protestujący domagają się ustąpienia Emmanuela Macrona.

Jak wynika z najnowszych informacji, ponad 500 osób zostało zatrzymanych, a 272 aresztowano za posiadanie niebezpiecznych przedmiotów. Żandarmeria i policja skontrolowała dobrze ponad 5000 osób. Jak poinformował szef francuskiej żandarmerii Richard Lizurey, skala przygotowań do protestów jest "bezprecedensowa". Rząd zapewnia, że siły porządkowe mają posłużyć do jak najskuteczniejszego rozproszenia "ruchu bandytów", ponieważ "wszystko wskazuje na to, że radykalne elementy będą próbowały się zmobilizować".

W Paryżu muzea, m.in. Luwr, d'Orsay, Grand Palais, Centre Pompidou, Marmottan zapowiedziały, że w sobotę będą zamknięte, podobnie jak słynne miejsca dziedzictwa narodowego, w tym Łuk Triumfalny, Panteon, Sainte-Chapelle i wieża Eiffla. Spektakle odwołały obie paryskie opery, a także teatry: Marigny, Komedia Francuska, Odeon, a pierwszą edycję festiwalu muzyki elektronicznej INASOUND przeniesiono na wiosnę.

d36zbw8

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Ciało bez krwi. Makabryczne rozwiązanie zagadki.

d36zbw8

Podziel się opinią

Share
d36zbw8
d36zbw8
Więcej tematów