Polska50-tonowy olbrzym - niezwykłe odkrycie w Warszawie

50‑tonowy olbrzym - niezwykłe odkrycie w Warszawie

Na budowie parkingu przy ulicy Próżnej robotnicy odkopali olbrzymi głaz. Potencjalna atrakcja turystyczna nie będzie mogła być niestety wydobyta w całości. Jednak już od poniedziałku będzie można zobaczyć jego część w Muzeum Geologicznym.

Głaz znaleziony został przez robotników pracujących przy budowie na ulicy Próżnej. Jest to nowa inwestycja firmy Warimpex AG, która planuje odremontowanie starych kamienic i przekształcenie ich w luksusowe biurowce. Do istniejących budynków ma być dostawiona nowa bryła, pod którą firma zamierza wybudować parking podziemny. To właśnie tutaj odnaleziony został nieprawdopodobnie dużych rozmiarów głaz.

O całej sprawie inwestor powiadomił ratusz. O pomoc ze strony miejskiego Biura Ochrony Środowiska zostało poproszone Muzeum Ziemi, które wykonało dokumentacje i pobrało próbki głazu. Dzisiaj odbyła się inspekcja z Państwowej Służby Geologicznej. - Głazy kantowe nie są ciekawostką z naukowego punktu widzenia. Na Mazowszu trwa wiele prac i badań makroskopowych, które pomagają określić drogi transportu lodowcowego - mówi pan Mirosław Rutkowski, Rzecznik Prasowy Polskiego Instytutu Geologicznego. Jednak tym, co szczególnie wyróżnia odnaleziony głaz jest jego rozmiar oraz forma granitoidu - wyjaśnia.

Obecnie wiadomo, iż niemożliwe byłoby wydobycie głazu w całości. Waży on bowiem ok. 50 ton i brak jest odpowiedniego dźwigu, który byłby w stanie unieść znalezisko i równocześnie zmieściłby się na tyłach kamienic. Decyzję o rozkruszeniu głazu podjęły władze administracyjne po konsultacji z naukowcami głaz został rozbity na kawałki tradycyjną metodą. - Wywiercono otwory, a do środka został wtłoczony specjalny płyn, pęczniejący pod wpływem wody - mówi pan Mirosław Rutkowski. Dzięki temu nie było konieczne zastosowanie środków wybuchowych.

- Podobne przypadki zdarzają się dosyć często. Funkcjonuje bowiem specjalne Pogotowie Geologiczne, gdzie można zgłaszać zagadkowe znaleziska, by ekipa naukowców mogła zbadać ich faktyczną wartość. Prowadzimy też rejestr głazów - informuje pan Rutkowski. -Największy do tej pory głaz w Warszawie został odnaleziony w 1938 roku i ważył około 30 ton. Obecnie znajduje się on przed naszym Instytutem - dodaje.

Pozostałości cennego znaleziska zostaną odpowiednio zabezpieczone a w poniedziałek największa jego część trafi do lapidarium, zaś pegmatyt do Muzeum Geologicznego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (183)