Trwa ładowanie...
d48t5e4
30-04-2007 09:30

50-lecie polskiej szkoły filmowej

W całej Polsce trwają obchody 50-lecia polskiej szkoły filmowej. To oryginalne zjawisko, które weszło do historii światowego kina, tworzyli Andrzej Wajda, Andrzej Munk, Tadeusz Konwicki, Jerzy Kawalerowicz, Stanisław Różewicz i Kazimierz Kutz. Za symboliczny początek tego nurtu uważana jest premiera filmu "Kanał" Andrzeja Wajdy.

d48t5e4
d48t5e4

Maciej Karpiński z Instytutu Sztuki Filmowej, głównego organizatora obchodów, powiedział, że zjawisko polskiej szkoły filmowej kojarzone jest często z nurtem politycznym lub też nurtem rozliczeń historycznych w kinie. A tymczasem wraz z tym nurtem pojawiły się także współczesne filmy psychologiczne, pokazujące rzeczywistość w nowy sposób. Reżyser podkreślił w "Sygnałach Dnia",że były to filmy ważne nie tylko z powodu swojej treści, ale również nowatorskie w swojej formie._ To było przełamanie rygorów socjalizmu realistycznego w kinie i okazało się, że stało się to nie tylko atrakcyjne dla widza w Polsce, ale i na świecie_- powiedział Maciej Karpiński.

Gość Programu Pierwszego Polskiego Radia przypomniał, że polska szkoła filmowa skończyła się wraz z końcem odwilży i nastaniem tzw. "małej stabilizacji".

Obchody 50-lecia polskiej szkoły filmowej potrwają do jesieni. W ramach obchodów widzowie będą mogli obejrzeć filmy polskiej szkoły filmowej w kinach w całej Polsce. Zaplanowano tez pokazy na festiwalach: Era nowe Horyzonty oraz w Kazimierzu Dolnym, ponadto wystawę plakatów prezentujących te filmy. Filmy szkoły polskiej będą prezentowane w Telewizji Polskiej, ukaże się także ich specjalne wydanie na DVD. Na rynku księgarskim ukażą się albumy i opracowania poświęcone fenomenowi polskiej szkoły filmowej.

d48t5e4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d48t5e4
Więcej tematów