Polska50 lat Pałacu Kultury i Nauki - wystawa w Warszawie

50 lat Pałacu Kultury i Nauki - wystawa w Warszawie

Trzy wystawy z okazji 50-lecia Pałacu Kultury i Nauki, pod wspólną nazwą "Pałac kultury - pamiątki, wspomnienia", otwarto w warszawskiej Galerii Studio w PKiN. Zwiedzający mogą obejrzeć pamiątki związane z pałacem, obrazy socrealistycznych malarzy i afisze teatrów, które miały siedzibę w pałacu.

50 lat Pałacu Kultury i Nauki - wystawa w Warszawie
Źródło zdjęć: © PAP

14.07.2005 | aktual.: 14.07.2005 15:55

Wystawy są efektem akcji zbierania pamiątek związanych z PKiN. W części prezentującej pamiątki znalazły się zdjęcia, przedmioty i dokumenty osób prywatnych związane z pałacem. Można zobaczyć np. fotografie z placu budowy, makiety PKiN, zaproszenie na obchody 25- lecia pałacu, kartę wstępu do "Kawiarni Kongresowej" lub... butelkę po wódce z lat 50. Podczas akcji zbierania pamiątek nagrano też wspomnienia osób pamiętających lata socjalizmu. Będą one emitowane przez czas trwania ekspozycji.

W drugiej części wystawy zaprezentowano afisze i plakaty teatralne z lat 1955-1971, pochodzące z archiwów Centrum Sztuki Studio. Dokumentują one działalność teatrów, które miały siedzibę w obecnych pomieszczeniach Studio: Teatru Młodej Warszawy i Teatru Klasycznego. Oprócz głównej sceny, w Teatrze Klasycznym funkcjonowała także Scena Dziecięca (do 1962 r.) i Scena Młodzieżowa (1963-65), która przekształciła się potem w samodzielny Teatr Widziadło.

Autorami większości pokazywanych na wystawie plakatów są współtwórcy polskiej szkoły plakatu Franciszek Starowieyski i Waldemar Świerzy, a także mniej znani z tej dziedziny swojej twórczości Henryk Chyliński i Jerzy Skarżyński.

Trzecią część ekspozycji stanowią obrazy małżeńskiej pary malarskiej doby socrealizmu, Heleny i Juliusza Krajewskich. Pokazywane na ekspozycji obrazy powstały w okresie od lat 40. do połowy lat 80. Urodzony na Ukrainie Juliusz Krajewski, który studiował prawo we Lwowie i malarstwo na ASP w Warszawie, w latach 1934-1939 wraz z żoną Heleną Malarewicz-Krajewską był współtwórcą grupy "Czapka Frygijska". Skupiała ona komunizujących artystów Warszawy. Na wystawie można zobaczyć m.in. "Sianokosy", "Sołtysa" i "Gratulacje ministra" Julisza Krajewskiego oraz "Kawiarnie warszawskie" i "Festiwal Trybuny Ludu" Heleny Krajewskiej.

Organizatorami ekspozycji są Centrum Sztuki Studio im. Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz zarząd Pałacu Kultury i Nauki. Wystawy czynne będą do 21 sierpnia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)