Trwa ładowanie...
d4ex2ga

5 listopada - kalendarium historyczne

d4ex2ga
d4ex2ga

5 listopada 1370 - Zmarł Kazimierz Wielki

Zmarł Kazimierz Wielki, król Polski, syn Władysława Łokietka, ostatni król z dynastii Piastów. Doprowadził do konsolidacji państwa polskiego i reformy monetarnej. Był fundatorem Akademii Krakowskiej, drugiego po Pradze uniwersytetu w Europie Środkowej. Zyskał przydomek "Króla chłopów", zaś o jego panowaniu mówi się, że "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Urodził się 30 kwietnia 1310 roku.

5 listopada 1414 - Rozpoczął się sobór w Konstancji

Rozpoczął się sobór w Konstancji, ekumeniczny sobór powszechny Kościoła rzymskokatolickiego, którego głównym celem było zakończenie wielkiej schizmy zachodniej. Pierwsze uroczyste posiedzenie odbyło się 16 listopada 1414 roku. Sobór zakończył się 22 kwietnia 1418 roku.

5 listopada 1948 - Początek procesu kierownictwa podziemnej PPS-WRN

Początek procesu kierownictwa podziemnej PPS-WRN (Polska Partia Socjalistyczna - Wolność - Równość - Niepodległość), tak zwanego Ośrodka Krajowego. Kazimierza Pużaka, Tadeusza Szturm de Sztrema, Józefa Dzięgielewskiego, Feliksa Misiorowskiego, Ludwika Cohna i Wiktora Krawczyka skazano na kary od 5 do 10 lat więzienia. Pużak zginął zamordowany w Rawiczu w 1950 roku.Wszyscy zostali zrehabilitowani 19 czerwca 1988 roku.

d4ex2ga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d4ex2ga
Więcej tematów