Trwa ładowanie...
49 tureckich zakładników Państwa Islamskiego odzyskało wolność

49 tureckich zakładników Państwa Islamskiego odzyskało wolność

49 tureckich zakładników, uprowadzonych w czerwcu w Iraku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, wróciło rano do kraju - poinformował premier Turcji Ahmet Davutoglu. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że operacja była sukcesem służb specjalnych.

Share
d1s1o1w

- Dzisiaj wczesnym rankiem uratowaliśmy naszych obywateli i sprowadziliśmy ich do Turcji - poinformował Davutoglu w telewizji, w krótkiej wypowiedzi z Azerbejdżanu, gdzie przebywa z wizytą.

Erdogan wyjaśnił następnie w komunikacie, że zakładnicy zostali uwolnieni w wyniku "operacji ratunkowej" przeprowadzonej przez tureckie służby specjalne MIT. - Od pierwszego dnia (...) nasza agencja wywiadu śledziła tę sprawę z wytrwałością i oddaniem i wreszcie przeprowadziła zakończoną sukcesem operację ratunkową - oświadczył.

d1s1o1w

Władze w Ankarze poinformowały też, że uwolnieni zakładnicy są obecnie w mieście Sanliurfa na południowym wschodzie Turcji. Jak przekazał szef MSZ Mevlut Cavusoglu, grupę przewieziono z Iraku przez Syrię.

Dżihadyści uprowadzili Turków po opanowaniu 11 czerwca tureckiego konsulatu w Mosulu na północy Iraku. Wśród zakładników znalazł się konsul generalny i jego małżonka, wielu dyplomatów i ich dzieci, a także żołnierze sił specjalnych.

W czerwcu opozycja turecka oskarżyła rząd, że nie ewakuował personelu dyplomatycznego z Mosulu mimo gróźb ze strony Państwa Islamskiego. W następstwie gabinet, na czele którego stał wówczas Erdogan, zakazał mediom poruszania tego tematu - zauważa agencja AFP.

Do tej pory władze w Ankarze odmawiały zaangażowania się w walkę z Państwem Islamskim, obawiając się o los tureckich zakładników.

d1s1o1w

Podziel się opinią

Share
d1s1o1w
d1s1o1w
Więcej tematów