Trwa ładowanie...
d169mpa
49 tureckich zakładników Państwa Islamskiego odzyskało wolność
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

49 tureckich zakładników Państwa Islamskiego odzyskało wolność

49 tureckich zakładników, uprowadzonych w czerwcu w Iraku przez dżihadystów z Państwa Islamskiego, wróciło rano do kraju - poinformował premier Turcji Ahmet Davutoglu. Prezydent Recep Tayyip Erdogan oznajmił, że operacja była sukcesem służb specjalnych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d169mpa

- Dzisiaj wczesnym rankiem uratowaliśmy naszych obywateli i sprowadziliśmy ich do Turcji - poinformował Davutoglu w telewizji, w krótkiej wypowiedzi z Azerbejdżanu, gdzie przebywa z wizytą.

Erdogan wyjaśnił następnie w komunikacie, że zakładnicy zostali uwolnieni w wyniku "operacji ratunkowej" przeprowadzonej przez tureckie służby specjalne MIT. - Od pierwszego dnia (...) nasza agencja wywiadu śledziła tę sprawę z wytrwałością i oddaniem i wreszcie przeprowadziła zakończoną sukcesem operację ratunkową - oświadczył.

d169mpa

Władze w Ankarze poinformowały też, że uwolnieni zakładnicy są obecnie w mieście Sanliurfa na południowym wschodzie Turcji. Jak przekazał szef MSZ Mevlut Cavusoglu, grupę przewieziono z Iraku przez Syrię.

Dżihadyści uprowadzili Turków po opanowaniu 11 czerwca tureckiego konsulatu w Mosulu na północy Iraku. Wśród zakładników znalazł się konsul generalny i jego małżonka, wielu dyplomatów i ich dzieci, a także żołnierze sił specjalnych.

W czerwcu opozycja turecka oskarżyła rząd, że nie ewakuował personelu dyplomatycznego z Mosulu mimo gróźb ze strony Państwa Islamskiego. W następstwie gabinet, na czele którego stał wówczas Erdogan, zakazał mediom poruszania tego tematu - zauważa agencja AFP.

Do tej pory władze w Ankarze odmawiały zaangażowania się w walkę z Państwem Islamskim, obawiając się o los tureckich zakładników.

d169mpa

Podziel się opinią

Share

d169mpa

d169mpa
Więcej tematów