46. Międzynarodowe Targi Ksiażki: "Książki Nowego Milenium"
W środę w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie rozpoczęły się 46. Międzynarodowe Targi Książki. Organizowane są przez Ars Polonę SA we współpracy z: Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego, prezydentem Warszawy, Polską Izbą Książki oraz Polskim Towarzystwem Wydawców Książek. W tym roku patronat medialny nad Targami objęła m.in. Wirtualna Polska.
Udział w Targach zapowiedziało 560 wystawców, w tym: 217 polskich, 343 zagranicznych z 25 państw, a także 173 pisarzy, którzy wezmą udział w ponad 200 spotkaniach.
Tematem wiodącym tegorocznych Targów będą zagadnienia związane z funkcjonowaniem wydawnictw w epoce nowych mediów. W zakres programu pod nazwą "Książki Nowego Milenium" wejdą zarówno ekspozycje firm jak i cykl imprez, mających przybliżyć czytelnikom szanse i zagrożenia, jakie dla słowa drukowanego niosą Internet oraz multimedia.
Wśród producentów publikacji elektronicznych będą zarówno renomowane wydawnictwa książkowe, od kilku lat poszerzające swoje katalogi o tytuły na nowych nośnikach (Wydawnictwo Naukowe PWN, Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, Bellona), jak i firmy nie mające z tradycyjną książką wiele wspólnego - od początku swego istnienia działające na rynku nowych technologii (Optimus, Pascal, Multimedia, Garamont Media). Wśród prezentowanej przez nie oferty nie zabraknie encyklopedii, słowników, kursów językowych.
Internet przeraża sceptyków, nie dających wiary w istnienie książki bez prawdziwej księgarni i stojącego za jej ladą księgarza. Jednak Internet to także zbawienie - dla milionów czytelników na całym świecie, dla których dotarcie do poszukiwanej lektury nierzadko graniczy z cudem. Jaki los zgotuje nam Sieć? O tym wszystkim goście targowi będą się mogli przekonać, dokonując swoich pierwszych w życiu zakupów w największych w Polsce sklepach nowego milenium - takich jak Empik, Merlin i Vivid. Po raz pierwszy na MTK czekać też na nich będzie kawiarenka internetowa - z żeglowaniem gratis.
Najważniejszą z imprez towarzyszących, poświęconą tematyce multimediów, Internetu oraz druku na żądanie, będzie panel dyskusyjny zatytułowany "Książki Nowego Milenium", w którym wezmą udział wybitni znawcy rynku nowych technologii w Polsce - dziennikarze oraz przedstawiciele tej branży. Impreza transmitowana będzie przez Internet, na stronach Empik TV.
Pierwsze dwa dni Targów przeznaczone będą dla osób profesjonalnie związanych z książką (wydawcy, biblotekarze, księgarze). Szersza publiczność będzie mogła odwiedzić Targi w dniach 18-20 maja w godzinach od 10 do 19. (aka)
Zobacz także:
w WP - Strona 46. Międzynarodowych Targów Ksiązki.