Polska45 nowych obiektów w Układzie Słonecznym

45 nowych obiektów w Układzie Słonecznym

Astronomowie odkryli w Układzie Słonecznym
aż 45 nowych obiektów - informuje serwis
NewScientist.com. Są to
skalno-lodowe obiekty o średnicy od 50 do 500 kilometrów, które
krążą za orbitą Neptuna, w tzw. pasie Kuipera.

Przez ponad dwa lata astronomowie współpracujący w kanadyjsko- francuskim projekcie "Ecliptic Plane Survey" regularnie skanowali niebo w poszukiwaniu nieznanych im wcześniej obiektów i sprawdzali potencjalnych "kandydatów". Rezultat żmudnych poszukiwań to 45 nowych obiektów, których istnienie potwierdzili naukowcy z Uniwersytetu Harwardzkiego.

To chyba rekord pod względem liczby jednocześnie odkrytych nowych ciał niebieskich - mówią badacze z Harvardu.

Od roku 1992, gdy odkryto pierwszy obiekt w pasie Kuipera (zbiorze drobnych ciał niebieskich krążących za orbitą Neptuna, na peryferiach Układu Słonecznego), astronomom udało się zaobserwować w tym obszarze ok. 1,1 tys. małych obiektów.

Bardziej jednak koncentrowano się na samym odkrywaniu nowych ciał, niż na ich późniejszej obserwacji. Dlatego połowę z nich widziano tylko jeden raz - mówi Brian Marsden z harwardzkiego Smithsonian Center for Astrophysics.

Ośrodek ten pomaga obserwatorom nieba obliczyć prawdopodobną orbitę, po której porusza się dany obiekt - tak, aby mogli go znów odszukać. W przypadku nietypowych orbit astronomowie często jednak tracą obiekt z oczu, a tym samym znika szansa na zdobycie cennych informacji o naszym Układzie i jego początkach.

Co niewielkie asteroidy lub jądra kometowe, krążące na peryferiach Układu Słonecznego, mogą zdradzić o jego ewolucji? Istnieje wiele teorii i modeli tłumaczących, jak powstał nasz Układ. Każdy z nich opisuje także, jak powinny być obecnie umiejscowione różne ciała niebieskie w granicach Układu. Jeśli dowiemy się, ile obiektów znajduje się na poszczególnych orbitach, będzie można potwierdzić lub odrzucić niektóre z tych hipotez- wyjaśniają naukowcy.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)