Qaqwqwrqw
cbos

41 proc. Polaków chce, by opozycja utworzyła wspólny blok

Na pytanie, czy przed wyborami do Parlamentu Europejskiego oraz Sejmu i Senatu opozycja powinna się zjednoczyć, 41 proc. Polaków powiedziało "tak". Pomysłu tworzenia wspólnego bloku - o który zapytał CBOS - nie popiera 36 proc. badanych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Sondaż pokazuje preferencje wyborców poszczególnych partii
Sondaż pokazuje preferencje wyborców poszczególnych partii (East News, Fot: Adam Zwart/REPORTER)
Qaqwqwrqw

W polskiej polityce czeka nas gorący okres. Już latem wybierzemy europosłów, a na jesieni posłów i senatorów. We wszystkich sondażach liderem jest PiS. Coraz częściej pojawia się jednak pomysł zjednoczenia ugrupowań i sił opozycyjnych. Co ciekawe, aż 23 proc. badanych nie wie, czy uważa to za dobry, czy zły pomysł.

Najnowszy sondaż przeprowadzony przez CBOS pokazuje, że tworzenie wspólnego bloku partii opozycyjnych popiera 57 proc. mieszkańców największych miast, respondentów nieuczestniczących w praktykach religijnych (59 proc.), osób z wyższym wykształceniem (51 proc.) i ankietowanych deklarujących wysokie dochody na osobę w rodzinie – powyżej 1800 zł per capita (51 proc.).

Są to przeważnie osoby o poglądach lewicowych (64 proc.) lub centrowych (52 proc.).

Qaqwqwrqw

Wyborcy PO i N. chcą zjednoczenia

Badanie CBOS pokazuje, że najbardziej chętni utworzeniu jednego bloku opozycyjnego są głosujący na Koalicję Obywatelską (72 proc.) Sojusz Lewicy Demokratycznej (64 proc.) i Polskie Stronnictwo Ludowe (60 proc.).

Pomysł ten nie podoba się wyborcom partii rządzącej. Zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości w 57 proc. uważają taką inicjatywę za nietrafioną. Negatywnie odnoszą się do niej również popierający Kukiz'15 (52 proc.).

Qaqwqwrqw

Źródło: CBOS, Gazeta Prawna

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
Qaqwqwrqw
Qaqwqwrqw