Trwa ładowanie...
d3y57h1
22-09-2011 12:10

41-letni bezrobotny znalazł skarb sprzed 4 tys. lat

Wyjątkowo cenne przedmioty ze złota i brązu, pochodzące według wstępnych ocen archeologów z XX wieku przed n.e., odkryto w okolicach naddunajskiego miasta Swisztow. Znalazł je... bezrobotny.

d3y57h1
d3y57h1

Na skarb trafił 41-letni Rosen Todorow, który wykrywaczem metali przeszukiwał okolice starych, opuszczonych 20 lat temu koszar. Sygnał o obecności metalu nadszedł jak w bajce, z korzeni starego drzewa. Na głębokości zaledwie 20 cm Todorow zobaczył popękany gliniany garnek ze złotymi i brązowymi przedmiotami. Skarb przekazał miejscowemu muzeum historycznemu.

Według archeologów przedmioty - 12 złotych naszyjników i bransoletka oraz 6 brązowych toporów - są wyjątkowo cenne z uwagi na ich wiek. Nie są najstarszym złotem, znalezionych w Bułgarii, lecz pochodzą sprzed 4 tys. lat i są o około 1000 lat starsze od najstarszych osad trackich pod Swisztowem.

Archeolog Marin Marinow, który dokonał wstępnej ekspertyzy, ocenia skarb na 1,5 mln euro. Według niego są to rytualne naszyjniki pogrzebowe plemienia z kręgu kultury prototrackiej.

Niedaleko Swisztowa znajdują się pozostałości starożytnego miasta Novae, które 2 tys. lat temu było siedzibą legionu rzymskiego. W Novae od prawie pół wieku pracują archeolodzy, w tym polscy naukowcy. Skarb jednak znaleziono nie tam, tylko po drugiej stronie Swisztowa.

Prasa bułgarska pisze, że w grudniu ubiegłego roku miejscowa wróżka przepowiedziała pracującej w Novae archeolog Pawlinie Władkowej, że wkrótce pod Swisztowem zostanie znaleziony skarb. Władkowa szukała w obozie rzymskim, lecz skarb pojawił się daleko od niego, na terenach, gdzie nie prowadzono poszukiwań archeologicznych.

d3y57h1
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3y57h1
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj