400 ha lasu płonie w okolicach elektrowni w Czarnobylu
W strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu płonie we wtorek wieczorem około 400 hektarów lasu - poinformował szef MSW Ukrainy Arsen Awakow. Premier Arsenij Jacecniuk zapewnił, że elektrownia nie jest zagrożona. Jak dowiedziała się WP, w strefie wykluczenia jest obecnie grupa turystów z Polski. Wszyscy są bezpieczni w hotelu w Czarnobylu.
Premier Arsenij Jacecniuk zapewnił, że sytuacja jest kontrolowana, a ogień znajduje się 20 kilometrów od elektrowni. Szef rządu podkreślił, że nie doszło do podwyższenia promieniowania. Dodał, że na miejscu pracują strażacy, którzy powstrzymują pożar lasów.
"O godz. 18.30 (17.30 w Polsce) sytuacja związana z pożarem wokół czarnobylskiej elektrowni zaostrzyła się. Płomienie znów atakują masyw leśny w kierunku obiektów stacji. Wysoki ogień i silne podmuchy wiatru grożą dotarciem pożaru do 20-kilometrowej strefy wokół samej elektrowni. Pożarem objęte jest 400 hektarów" - napisał wcześniej Arsen Awakow w swoim Facebooku.
Minister przekazał, że w stan gotowości postawiono jednostki Gwardii Narodowej i MSW.
Wcześniej informacje o pożarze w zamkniętej strefie wokół elektrowni atomowej w Czarnobylu podał szef Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Zorian Szkiriak, który zapewnił jednak, że obiekty siłowni nie są zagrożone. Teraz sytuacja się zmieniła.
W Czarnobylskiej Strefie Wykluczenia jest obecnie 16-osobowa grupa Polaków. Bartosz Żukowski z biura podróży Aliena Tours, który jest na miejscu z turystami, zapewnia w rozmowie z WP, że wszyscy są bezpieczni. - Jutro wyjeżdżamy do Polski, obecnie jesteśmy w hotelu w Czarnobylu - powiedział.
Jak dodał, nad Czarnobylem widać było przelatujące śmigłowce i samoloty, biorące udział w akcji gaśniczej. Niektóre z miejsc "Strefy" zostały zamknięte dla zwiedzających. Wśród nich są okolice sowieckiego radaru Duga-3.
29. rocznica katastrofy
W niedzielę na Ukrainie upamiętniono 29. rocznicę katastrofy w tejże elektrowni atomowej w Czarnobylu na północ od Kijowa, do której doszło 26 kwietnia 1986 roku w wyniku wybuchu czwartego reaktora siłowni.
Eksplozja doprowadziła do skażenia radioaktywnego około 100 tys. kilometrów kwadratowych powierzchni. Objęło ono skażenie części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch.
W 2012 roku w Czarnobylu rozpoczęto montaż nowego sarkofagu, który przykryje stare, betonowe zabezpieczenie zniszczonego przez wybuch czwartego reaktora siłowni. Zabezpieczenie buduje francuski koncern Novarka.