Trwa ładowanie...

40 tysięcy rosyjskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą

Według informacji Kijowa, Rosja zgromadziła ponad 40 tysięcy wojskowych przy granicy z Ukrainą. Na terytorium wschodnich obwodów dochodzi do starć z separatystami. Ponadto pozycje ukraińskiej armii ostrzeliwane są z terytorium Rosji.

Share
40 tysięcy rosyjskich żołnierzy przy granicy z Ukrainą
Źródło: AFP, fot: Filippo Monteforte
ddjyfan

Z danych przekazanych przez Radę Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy wynika, że Rosja zgromadziła u granic 45 tysięcy żołnierzy, 160 czołgów, 1360 wozów opancerzonych, 190 samolotów bojowych i helikoptery. I chociaż Rosja mówi o ćwiczeniach w tym rejonie, to oficjalnie strona ukraińska jest bardzo zaniepokojona i ocenia działania Rosjan jako prowokację.

Ponadto Kijów wciąż informuje o ostrzale artyleryjskim, który dokonywany jest zza rosyjskiej granicy. Rosyjskie pociski wystrzelono w oddziały ukraińskiej armii w przygranicznym terytorium w okolicy miejscowości Diakowo. Ukraińcy w ciągu ostatniej doby odnotowali też pięć naruszeń ukraińskiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie samoloty bezzałogowe latały nad obwodami donieckim i chersońskim.

Ukraińska Rada Bezpieczeństwa informuje o zwiększonej aktywności prorosyjskich separatystów m.in. w okolicach miejscowości Torez, Gorłówka i Szachtiorsk.

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin w wyniku walk z terrorystami zginęło trzech ukraińskich żołnierzy, a kilkunastu zostało rannych.

Kijów mówi też o kolejnych dowodach na wspieranie rebeliantów przez Moskwę. W odbitych z rąk separatystów składach broni Ukraińcy znajdują nowoczesny sprzęt wojskowy wyprodukowany w Rosji m.in. granatniki i rosyjską broń snajperską.

ddjyfan

Podziel się opinią

Share
ddjyfan
ddjyfan
Więcej tematów