40 tys. zniczy zapłonęło we Lwowie
Prawie 40 tysięcy zniczy zapłonęło w Dniu Wszystkich Świętych we Lwowie w ramach dorocznej akcji "Światełko pamięci dla Cmentarza Łyczakowskiego" - przekazał konsul Jacek Żur z konsulatu RP we Lwowie.
01.11.2011 | aktual.: 01.11.2011 20:49
Na tej jednej z najstarszych nekropolii w Europie odbyła się także msza ekumeniczna, odprawiona przez duchowych Kościoła rzymskokatolickiego i Kościoła greckokatolickiego. Przewodniczył jej łaciński metropolita Lwowa, arcybiskup Mieczysław Mokrzycki.
- Znicze na "Światełko Pamięci" zbierane są w Polsce i rozdawane we Lwowie przez wolontariuszy. Światełka ustawiane są na wszystkich opuszczonych grobach, bez względu na narodowość i wyznanie pochowanych w nich ludzi, w związku z czym lwowianie traktują tę inicjatywę z sympatią - powiedziała Barbara Pacan, jedna z uczestniczek akcji.
Według relacji konsula Żura w tegorocznym "Światełku" uczestniczyło ponad 200 wolontariuszy. Byli to pracownicy konsulatu, przedstawiciele polskich organizacji Lwowa, harcerze i uczniowie dwóch polskich szkół. Znicze rozdawane były w 20 punktach.
"Światełko pamięci" odbywa się od 2005 r. Akcję zainicjowało Polskie Radio Lwów.
Znicze ustawiane są nie tylko na Cmentarzu Łyczakowskim, ale i na przylegającym do niego Cmentarzu Obrońców Lwowa, znanym jako Cmentarz Orląt.
Cmentarz Łyczakowski został założony w 1786 r. Spoczywa tu wielu znanych Polaków i Ukraińców, oraz przedstawiciele innych narodowości.
Prócz Marii Konopnickiej i Gabrieli Zapolskiej na cmentarzu pochowany jest m.in. matematyk Stefan Banach i malarz Artur Grottger. Wśród grobów zasłużonych Ukraińców znajduje się mogiła pisarza Iwana Franki, śpiewaczki operowej Salomei Kruszelnickiej i kompozytora Stanisława Ludkewycza.
W bezpośrednim sąsiedztwie Cmentarza Łyczakowskiego znajduje się Cmentarz Obrońców Lwowa. Spoczywają tam Polacy polegli w walkach z Ukraińcami w latach 1918-1919 i w czasie wojny polsko-bolszewickiej z 1920 r. Pochowanych jest tam blisko 3 tys. żołnierzy, głównie chłopców - stąd nazwa Cmentarz Orląt.
Po II wojnie światowej, z przyzwolenia ówczesnych władz sowieckich, cmentarz został zdewastowany. Prace porządkowe na nekropolii strona polska rozpoczęła w 1989 r. Cmentarz Orląt został otwarty w 2005 r.