40 ofiar gorączki krwotocznej w Nigerii
Wybuch zakaźnej gorączki krwotocznej w Nigerii przyniósł w ciągu ostatnich sześciu tygodni 40 ofiar śmiertelnych, a zarażonych jest kilkadziesiąt osób - podał przedstawiciel nigeryjskiego resortu zdrowia.
22.02.2012 | aktual.: 22.02.2012 15:41
Wybuch wirusowej gorączki Lassa, nazwanej tak od nigeryjskiego miasta i po raz pierwszy opisanej w 1969 roku, zarejestrowano w 12 z 36 stanów Nigerii - powiedział przedstawiciel ministerstwa zdrowia Henry Akpan. Ze zgłoszonych wszystkich 397 przypadków potwierdzono 87 - dodał.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) co roku w Afryce Zachodniej wirusem gorączki Lassa zaraża się mniej więcej 500 tys. ludzi, z których umiera około jednej setnej.
Wirus, pochodzenia odzwierzęcego, rozprzestrzenia się na ludzi przez gryzonie, zwłaszcza pewien gatunek szczura (Praomy natalensis), który należy do przysmaków na niektórych terenach Afryki równikowej.
Między ludźmi do zakażenia może dojść przez kontakt z płynami ustrojowymi osoby chorej lub w sanitariatach.
Pierwsze objawy kliniczne to gorączka, wymioty, bóle brzucha. W stadium początkowym trudno jest postawić diagnozę, ponieważ objawy są podobne do występujących przy innych wirusowych gorączkach krwotocznych (Ebola, Marburg) lub innych chorobach, takich jak malaria lub czerwonka.