40% gmin w konkursie grantowym "Rzeczpospolita Internetowa"
Zakończył się pierwszy etap konkursu grantowego "Rzeczpospolita Internetowa" organizowanego przez Fundację Grupy TP i Programem Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju - UNDP, którego partnerem medialnym jest Wirtualna Polska. Wnioski o dotacje na realizację lokalnych inicjatyw wysłały 644 gminy wiejskie na 1595 istniejących, co oznacza, że z Programu "Rzeczpospolita Internetowa" pragnie skorzystać 40% gmin wiejskich z całego kraju. Fundacja Grupy TP przekaże na najlepsze zgłoszone projekty łącznie 3,2 mln złotych.
Zainteresowanie Programem było jeszcze większe. Generator wniosków zamieszczony na stronie internetowej www.rp-internetowa.pl odnotował, iż do Programu było ponad tysiąc rejestracji. To pokazuje, jak ważne dla rejonów wiejskich są inicjatywy wspierające ich rozwój. W konkursie trzeba było nie tylko zgłosić ciekawy pomysł w jednej z trzech kategorii tematycznych: edukacja i rozwój, nasz region lub integracja i tolerancja, ale także zawiązać lokalną Grupę Działania, składającą się z osób i instytucji wspierających projekt. Ważnym elementem każdego ze zgłaszanych projektów było wykorzystanie Internetu.
Grupy Działania tworzone były najczęściej wokół szkół (53% wniosków). 40% aplikacji zostało złożonych przez stowarzyszenia. Mniej niż 7% wniosków pochodziło od lokalnych fundacji działających w gminach wiejskich.
Zdecydowana większość zarejestrowanych w bazie wniosków, aż 365, dotyczyła edukacji i rozwoju. Popularny był też temat dotyczący spraw regionu (225 wniosków). Jedynie 8% lokalnie zawiązanych Grup Działania, zdecydowało się na podjęcie działań w zakresie integracji i tolerancji w swoim otoczeniu.
Wnioski dotyczyły głównie tworzenia świetlic z dostępem do Internetu w szkołach, bibliotekach, czy remizach Ochotniczej Straży Pożarnej. Niektóre Grupy Działania ubiegały się o dofinansowanie projektów mających na celu stworzenie strony internetowej reklamującej lokalne atrakcje turystyczne, walory przyrodnicze oraz dziedzictwo kulturowe. Inne pomysły dotyczyły rozpropagowania w Internecie usług turystycznych i agroturystycznych w regionie. W swoich działaniach wnioskodawcy planują szkolenia z zakresu informatyki, nauki języków obcych, doradztwo zawodowe oraz naukę umiejętności potrzebnych na lokalnym rynku pracy.
Najaktywniejsze okazały się gminy wiejskie z województwa warmińsko-mazurskiego, 60% z nich wysłało wniosek do Programu o dotacje. Bardzo aktywne były też gminy z województw pomorskiego i lubuskiego, ponad połowa z nich wystąpiła o granty. Najmniej wniosków złożyły gminy wiejskie z województwa opolskiego, raptem 16%, oraz z województwa łódzkiego i mazowieckiego, niespełna 30%. Większość wnioskodawców, 68%, ubiega się o dotacje powyżej 30.000 złotych, jedynie 14% potrzebuje poniżej 15.000 złotych.
W najbliższych tygodniach wszystkie złożone wnioski wstępne zostaną rozpatrzone i ocenione przez Komisję Konkursową. Lista wnioskodawców, którzy zostali zakwalifikowani do następnego etapu Programu zostanie opublikowana na stronie www.rp-internetowa.pl w pierwszych dniach września. Koordynatorzy Grup Działania zostaną o podjętej decyzji poinformowani również mailowo przez Biuro Programu.
We wrześniu Grupy Działania zostaną odwiedzone przez moderatorki i moderatorów Programu, którzy pomogą im w sformułowaniu wniosków pełnych. Aplikujący będą musieli złożyć ostateczne wnioski do końca września. Najlepsze projekty zostaną nagrodzone grantami w wysokości od 5.000 do 50.000 złotych oraz pakietami startowymi ze sprzętem komputerowym potrzebnym do realizacji działań projektowych. Możliwe jest również otrzymanie sprawnych używanych komputerów wycofywanych z użytku przez TP. Fundacja Grupy TP na granty i sprzęt w Programie Rzeczpospolita Internetowa przeznaczy w tym roku 3,2 mln złotych, co oznacza, że jest to największy program pomocy edukacyjnej dla wsi, realizowany ze środków prywatnych.
Zwycięskie gminy otrzymają wsparcie finansowe już w listopadzie i będą miały czas do kwietnia 2007 roku na realizację przedstawionych pomysłów. Już dziś można powiedzieć, że główny cel Programu "Rzeczpospolita Internetowa", a więc integracja mieszkańców i zaktywizowanie społeczności wiejskiej, został spełniony – mówi Michał Dżoga, prezes Fundacji Grupy TP. Chcemy aby projekty przedstawione przez lokalne Grupy Działania wzmocniły jeszcze bardziej poczucie odpowiedzialności za losy swojego regionu. Poprzez Program "Rzeczpospolita Internetowa" pragniemy pomóc w budowie społeczeństwa informacyjnego na terenach wiejskich. Wierzymy, że dzięki funduszom przekazanym przez Fundację Grupy TP i wsparciu UNDP mieszkańcy obszarów zaniedbanych ekonomicznie rozwiążą wiele lokalnych problemów, a poprzez połączenie z Internetem wypromują swój region i uzyskają lepszy dostęp do informacji - zapewnia Dżoga.
Fundacja Grupy TP została powołana w grudniu 2005 r. przez Telekomunikację Polską oraz PTK Centertel. Fundacja wspiera ważne społecznie inicjatywy i prowadzi autorskie, ogólnopolskie programy, których celem jest pomoc najbardziej potrzebującym oraz wyrównywanie szans w dostępie do nowoczesnej edukacji. Działania te, to przede wszystkim pomoc dzieciom i młodzieży (w tym osobom niepełnosprawnym) w obszarze ochrony zdrowia oraz nauczanie przy wykorzystaniu najnowszych technik komunikacji, ukierunkowane na budowę społeczeństwa informacyjnego w Polsce. Fundacja realizuje te cele poprzez: organizację i wspieranie programów społecznych, tworzenie i wspieranie programów stypendialnych, grantowych i badawczych oraz udzielanie wsparcia placówkom oświatowym i medycznym.
Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) jest największą agendą ONZ. UNDP, poprzez działalność w 166 krajach, zajmuje się problemami rozwoju społecznego, wyrównywania szans, ograniczania ubóstwa, wspierania przemian demokratycznych, wykorzystania zasobów naturalnych i społecznych do propagowania zmian na lepsze, by tym samym pomóc mieszkańcom globu w tworzeniu lepszego świata. UNDP promuje także, poprzez inicjatywę Sekretarza Generalnego ONZ Global Compact, zaangażowanie sektora prywatnego w realizację projektów społecznych. Ambasadorem dobrej woli UNDP jest m.in. znany piłkarz Ronaldo.