4 lata staraliśmy się o dziecko, pozostało in vitro
Dziś dzień matki. Być nią jest marzeniem niemal każdej kobiety. Wydaje się proste, ale jak się okazuje coraz więcej par ma problem z poczęciem dziecka. Są na to sposoby – jest jeden, na który nie potrzebujesz pieniędzy. Za inne trzeba zapłacić.
– Bezpłodność to choroba naszych czasów. Na szczęście z pomocą idzie medycyna – mówi prof. Mariusz Zimmer, dolnośląski konsultant z dziedziny ginekologii i położnictwa. Młode kobiety często twierdzą, że na wszystko będzie czas. Kariera, małżeństwo, dom a dopiero potem dzieci. Mijają lata i zamiast potomstwa rodzi się problem, bo nie mogą zajść w ciążę. – Największa płodność u kobiet jest do 35. roku życia, po tym czasie spada nawet o połowę – alarmuje prof. Zimmer.
Kiedy możemy mówić o problemie zajściem w ciążę? Gdy po roku regularnego współżycia nie ma efektów. Wtedy koniecznie trzeba wybrać się do lekarza. Najlepiej we dwójkę. Po przeprowadzeniu niezbędnych badań zaczyna się leczenie. Najpierw hormonalne. Jeśli nie przyniesie skutku czas na sprawdzenie drożności jajowodów, badanie dokładne macicy, ewentualny zabieg wycięcia jakiś zgrubień. Następnie można spróbować inseminacji, czyli podania plemników bliżej jajeczka. Jeśli te metody nie przyniosą efektu przychodzi czas na ostateczne rozwiązanie, czyli in vitro. Dzięki tej metodzie coraz więcej kobiet spełnia swoje marzenia o macierzyństwie.
– Cztery lata staraliśmy się z mężem o dziecko. Wiedzieliśmy, że naturalną metodą nam się nie uda, więc spróbowaliśmy inseminacji. Po 10 razach zrezygnowaliśmy i zdecydowaliśmy się na in vitro – mówi Katarzyna Kurzeja (31 l.), głaszcząc się po brzuchu. – Udało się za drugim razem. Bycie mamą jest najpiękniejszą rzeczą na świecie – dodaje. Jej bliźniaki przyjdą na świat w październiku. Ile trzeba wydać?
1. Natura – koszt: 0 zł
Para, która pragnie mieć dziecko musi uprawiać seks w dni płodne, czyli wtedy, gdy następuje owulacja. Regularne współżycie w tym czasie daje dużą szansę, że kobieta zajdzie w upragnioną ciążę.
2. Hormony – Koszt: 50 zł
Badania hormonalne przeprowadza się w przypadku stwierdzenie braku owulacji. Problemy mogą być spowodowane niedoborem hormonów płciowych lub nadmiarem hormonów męskich. Aby wywołać owulację trzeba wyrównać ich poziom podając leki.
3. Inseminacja – koszt: 300 zł
Najprostsza dla kobiety metoda wspomagania poczęcia. Nasienie partnera za pomocą cewnika wprowadza się do jamy macicy. Dzięki temu omijany jest śluz szyjkowy, który może zatrzymać nasienie.
4. In vitro – koszt: 7 tys. zł
Najpierw pobiera się komórki jajowe z ciała kobiety, następnie wprowadza się do nich plemniki. Do zapłodnienia dochodzi poza organizmem kobiety. Zarodki umieszcza się bezpośrednio w jamie macicy, gdzie muszą się zagnieździć.