Trwa ładowanie...
d49d1v2
IAR
karol wojtyła

38 lat temu Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II

• 16 października obchodzimy w Polsce Dzień Papieża Jana Pawła II
• 38 lat lat temu Karol Wojtyła został wybrany papieżem
• Był pełen humoru i zrozumienia mediów - wspomina papieża Polaka ks. dr Józef Kloch
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
38 lat temu Karol Wojtyła został papieżem i przyjął imię Jan Paweł II
(AFP, Fot: Derrick Ceyrac)
d49d1v2

Wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w rozmowie z Polskim Radiem 24 przypomniał, że dzięki tym cechom Jan Paweł II łatwiej docierał do milionów wiernych.

Papież Jan Paweł II przyjazny mediom

Ksiądz Józef Kloch mówił o przełomowym charakterze pontyfikatu Jana Pawła II, jego pielgrzymki po całym świecie. Zaznaczył, że misja papieża była lepiej rozumiana dzięki jego relacjom z mediami. Podkreślił, że po każdej pielgrzymce Jan Paweł II spotykał się ze swoim rzecznikiem, żeby omówić, czy media zrozumiały jego przesłanie.

d49d1v2

Papieski fotograf miał dostęp do niego przez całą dobę. Podobnie było z rzecznikiem Stolicy Apostolskiej.

Ks. Józef Kloch dodał, że Jan Paweł II upowszechnił na świecie kult Miłosierdzia Bożego głoszony przez świętą Faustynę Kowalską. Zdaniem wykładowcy UKSW, z pewnością pokazanie kultu Miłosierdzia Bożego było dla polskiego papieża wyzwaniem. Jak powiedział ks. Kloch, powodem dumy dla Polaków jest to, że właśnie w naszym kraju papież oddał Bożemu Miłosierdziu cały świat.

38 lat temu Karol Wojtyła został papieżem

38 lat temu, 16 października 1978 roku, o godzinie 18.18 znad Kaplicy Sykstyńskiej na placu św. Piotra w Rzymie uniósł się biały dym. Był to znak, że kardynałowie zgromadzeni na konklawe wybrali następcę św. Piotra. Okazał się nim kardynał Karol Wojtyła z Polski. Nowy papież, 264. w historii Kościoła, przyjął imię Jan Paweł II.

d49d1v2

Był pierwszym od ponad 450 lat papieżem nie pochodzącym z Włoch, a także najmłodszym od półtora wieku. Miał 58 lat. Został wybrany w ósmym głosowaniu, większością 99 głosów, spośród 111 uczestników konklawe.

Nowy papież, pochodzący zza "żelaznej kurtyny" wzbudził ogromne zainteresowanie mediów i polityków na całym świecie oraz życzliwość zwykłych ludzi. Już w pierwszym przemówieniu, zaraz po wyborze, zwrócił się do wiernych, nie po łacinie, jak to było dotychczas zwyczajem papieskim, lecz po włosku, mówiąc prostym i zrozumiałym językiem.

Przesłaniem pontyfikatu Jana Pawła II stały się słowa wygłoszone w homilii podczas mszy inauguracyjnej, odprawionej 22 października 1978 roku: Non abbiate paura...Nie lękajcie się...

Jan Paweł II wpłynął na losy świata

d49d1v2

Jan Paweł II wywarł szczególny wpływ na losy Kościoła i całego świata, między innymi przyczynił się do upadku komunizmu. Angażował się w działania na rzecz porozumienia między wyznawcami chrześcijaństwa, judaizmu oraz islamu. Był pierwszym papieżem, który odwiedził kościół protestancki oraz synagogę, a także rozpoczął publiczny dialog z muzułmanami. Po trwającym 1500 lat sporze doprowadził do pogodzenia z Kościołem Ormiańskim. Był też autorem pierwszej encykliki ekumenicznej "Ut unum sint". Jan Paweł II podkreślał, że ekumenizm w Kościele to więcej niż wzajemna tolerancja i akceptacja. To jedność powodowana wewnętrznym pragnieniem każdego człowieka.

Jan Paweł II wielokrotnie przypominał, że człowiek jest stworzony na podobieństwo Boga, czyli jest zdolny do miłowania i przyjmowania daru miłości. Często apelował do wiernych, aby nie wstydzili się własnej wiary i podkreślał jej znaczenie w życiu współczesnego człowieka.

Papież pielgrzym

Nazwany papieżem pielgrzymem, Jan Paweł II odbył 104 podróże zagraniczne, odwiedzając 130 krajów. Ponadto odbył 145 podróży po Włoszech. Jako papież dziewięciokrotnie odwiedził Polskę.

d49d1v2

Ostatnią pielgrzymkę do kraju w 2002 roku Jan Paweł II poświęcił Bożemu Miłosierdziu, któremu powierzył Ojczyznę.

"Święty natychmiast!"

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 roku w wieku 84 lat. Został pochowany w Watykanie. Kilka tygodni po jego śmierci, papież Benedykt XVI ogłosił, że korzystając z przysługującego mu prawa, przyspieszył rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego swego poprzednika. Była to odpowiedź głowy Kościoła Katolickiego na wołanie tysięcy wiernych podczas pogrzebu Jana Pawła II, skandujących "Santo subito!", czyli "Święty natychmiast!":

Po kilkuletnim procesie beatyfikacyjnym 1 maja 2011 roku w Watykanie Jan Paweł II został wyniesiony na ołtarze przez papieża Benedykta XVI jako błogosławiony. 27 kwietnia 2014 roku został ogłoszony świętym. Mszy kanonizacyjnej na placu św. Piotra przewodniczył papież Franciszek.

d49d1v2

Liturgiczne wspomnienie papieża Polaka przypada 22 października, czyli w rocznicę inauguracji jego pontyfikatu.

W 2005 r. Sejm ustanowił 16 października Dniem Papieża Jana Pawła II. Posłowie w uchwale wskazali na to, że Jan Paweł był autorytetem XX wieku, "człowiekiem, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa, uczył nas solidarności, odwagi i pokory”.

Z kolei w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, od 2001 roku w Polsce jest organizowany Dzień Papieski, który służy refleksji nad nauczaniem i pontyfikatem Świętego Jana Pawła II.

d49d1v2

Podziel się opinią

Share
d49d1v2
d49d1v2
Więcej tematów