372 wydarzenia na tegorocznej Industriadzie na Śląsku
Otwarcie stałej wystawy w uratowanej od zniszczenia walcowni cynku w Szopienicach oraz projekt społeczno-muzyczny Larmo w Bogucicach to tylko dwa z 372 wydarzeń tegorocznej Industriady. Noszące tę nazwę święto Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego odbędzie się 13 czerwca.
29.05.2015 | aktual.: 31.05.2015 09:59
Industriada to koordynowana przez samorząd województwa coroczna jednodniowa impreza promująca industrialne dziedzictwo regionu - wypełniona koncertami, wystawami, zawodami sportowymi, konkursami, prezentacjami i np. nauką obsługi starych maszyn. W tym roku wydarzenia Industriady będą odbywały się w 42 obiektach (w tym w 36 należących do Szlaku) w 27 miastach regionu. Ubiegłoroczna Industriada przyciągnęła ponad 77 tys. osób.
- Industriada - rzecz niezwykła. To, co się dzieje w naszym regionie i jest związane z Industriadą, wokół Szlaku Zabytków Techniki, to już na skalę europejską wydarzenie nieprawdopodobne, przyciągające dziesiątki tysięcy ludzi. Tak też planujemy i w tym sezonie - mówił podczas konferencji prasowej w zabrzańskim skansenie Królowa Luiza marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa.
Koordynujący przedsięwzięcie Adam Hajduga z urzędu marszałkowskiego zasygnalizował, że aby ułatwić uczestnikom wybór najciekawszych dla nich atrakcji, wstępnie podzielono je na kategorie: dla pasjonatów, dla rodzin z dziećmi oraz dla nastawionych na sztukę i rozrywkę.
Pasjonaci będą mogli np. przyjechać do Królowej Luizy, aby obejrzeć pracę 100-letniej parowej maszyny wyciągowej i wspiąć się na wieżę szybu Carnall. Z góry będzie też można obejrzeć zabytkowe katowickie dzielnice Giszowiec i Nikiszowiec - korzystając z rzadkiej możliwości wejścia na platformę wieży wyciągowej czynnej kopalni Murcki-Staszic.
Po raz pierwszy w Industriadzie udział weźmie odrestaurowana Śluza Rudziniec na Kanale Gliwickim, gdzie pasjonaci będą mogli m.in. własnoręcznie obsłużyć wodne urządzenia. W Zabytkowej Stacji Wodociągowej Zawada będzie można uczestniczyć w uruchamianiu najstarszego w stacji zespołu parowego. Chorzowską Królewską Hutę będzie można zwiedzić w towarzystwie historycznych postaci, oglądając m.in. młot parowy Brinkmann z XIX w.
Niektórymi atrakcjami dla dzieci będą: nowa miniaturowa kolejka (na której można jechać) wokół skansenu tarnogórskiej Zabytkowej Kopalni Srebra, poświęcone pracy warsztaty Kopalnia Krasnoludków przy zabrzańskim Szybie Maciej czy zabawy zręcznościowo-wodociągowe przy gliwickim Muzeum Techniki Sanitarnej.
Warsztaty Tona Malarstwa (węglem), Tona Zabawy (dzięki własnoręcznie robionemu przyjacielowi)
i Tona Teatru (nawiązującego do pracy w kopalni) przygotowuje działający w dawnej kopalnianej cechowni Teatr Tańca Rozbark w Bytomiu.
Szereg zabytków zorganizuje też warsztaty dla starszych dzieci: w dąbrowskiej kopalni Sztygarka i Królowej Luizie w Zabrzu poświęcone węglowi, w Muzeum Energetyki w Łaziskach i Muzeum Ustrońskim - energii elektrycznej. Planowanych jest kilka spacerów szlakiem miejscowego przemysłu: spod siemianowickiego Parku Tradycji, bielskiej Starej Fabryki oraz katowickiej kopalni Murcki-Staszic.
Kilka wydarzeń będzie wiązało się z Walcownią Cynku w Katowicach-Szopienicach - uratowaną w ostatnich latach od zniszczenia przez przedsiębiorcę-pasjonata. Przestrzeń walcowni wzbogaci w Industriadę wystawa stała - rodzaj autentycznego muzeum historii hutnictwa cynku. Drugą część hali walcowni wypełni wystawa dzieł Erwina Sówki z jego nowym obrazem. W wieczór poprzedzający Industriadę w hali odbędzie się Industrialny Rave - impreza muzyki techno/elektro.
Dla nastawionych na sztukę i rozrywkę przewidziano też m.in. historię Nikiszowca opowiadaną przez mieszkańców z wykorzystaniem aplikacji na smartfony, zdjęć z lotu ptaka i kameralnych działań z aktorami Teatru Śląskiego. Teatr Tańca Rozbark pokaże spektakl nawiązujący do obecności człowieka w podziemiach.
Z koncertami w industrialnych miejscach wystąpią: Załogowa Górnicza Orkiestra Dęta "Makoszowy" na wieży szybu Maciej, Kapela ze Wsi Warszawa na scenie zrobionej z zabytkowego wiaduktu kolejowego - obok Macieja, Oberschlesien w Hucie Królewskiej, Nierealne Warzywa - pod ziemią w dąbrowskiej Sztygarce, Fair Weather Friends pod szybem Prezydent w Chorzowie oraz Brodka, a także Krzysztof Zalewski w Parku Tradycji.
Nietypowymi wydarzeniami będą: koncert Grupy Gromowładni na cewkach Tesli w Muzeum Energetyki, a także Larmo w Bogucicach. Pod tym hasłem ma się kryć występ jednorazowego chóru Ludzie z Bogucic, Orkiestry Dętej "Katowice" i Piotra Bajzla Piaseckiego zapowiadany jako eksperyment muzyczny z pogranicza koncertu i sztuki społecznej - opowiadający o przemianach w tej katowickiej dzielnicy.
Koncertowym zwieńczeniem Industriady ma być hiphopowy koncert Miuosha i Jimka z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia - w przestrzeni naziemnych zabudowań Królowej Luizy (dwa marcowe koncerty w siedzibie NOSPR cieszyły się dużym powodzeniem). Plenerowy koncert ma uzupełnić pokaz akrobacji parkour oraz spektakl multimedialno-laserowy.
Industriadę poprzedzi nawiązująca do okresu przedprzemysłowego Preindustriada, która odbędzie się tydzień wcześniej w Górnośląskim Parku Etnograficznym w Chorzowie.
Szczegóły programu tegorocznego święta Szlaku Zabytków Techniki Woj. Śląskiego oraz wydarzeń poprzedzających i towarzyszących (w tym m.in. kwestie opłat i rezerwacji obejmujących niektóre z nich) znajdują się na stronie industriada.pl. Zawarto tam też dobre rady dla uczestników święta, dotyczące m.in. transportu.
Podobnie jak w ub. roku między obiektami Industriady będzie można podróżować bezpłatnie - Kolejami Śląskimi (pod warunkiem zdobycia wcześniej bezpłatnych kuponów np. w którymś obiekcie Szlaku), a także przygotowanymi w miastach Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i Częstochowie mikrobusami oraz autokarami.
Władze regionu chcą, aby przyszłoroczna edycja Industriady miała wymiar szerszy niż regionalny. Poprzedzi ją najprawdopodobniej ogólnopolska kampania reklamowa.