Polska36% Polaków doświadczyło przemocy

36% Polaków doświadczyło przemocy

36% Polaków przyznaje, że przynajmniej raz doświadczyło jakiejś formy przemocy, 30% było ofiarą przemocy więcej niż raz, 11% - wielokrotnie; większość z nich to kobiety - wynika z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

05.12.2007 | aktual.: 05.12.2007 16:17

W ramach kampanii Rady Europy poświęconej przeciwdziałaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej oraz z okazji Dni przeciwdziałania przemocy ze względu na płeć (25 listopada - 10 grudnia) Departament ds. Kobiet, Rodziny i Przeciwdziałania Dyskryminacji (DKR) w MPiPS zorganizował konferencję poświęconą temu zjawisku.

Kampania RE ma zwrócić uwagę na problem przemocy wobec kobiet, nie tylko fizycznej, ale także psychicznej, ekonomicznej i seksualnej - powiedziała Monika Ksieniewicz z DKR.

Dodała, że w ramach kampanii zbierane są dane od policji, sądów i ośrodków pomocy społecznej - instytucji, do których zgłaszają się ofiary przemocy, a na początku 2008 roku będzie znana skala przemocy we wszystkich 49 krajach należących do RE.

Wszyscy wiemy, że przemoc jest zła i nic się w tej sprawie nie robi. W Polsce mamy ustawę, która wymaga nowelizacji. Każdy pretekst do dyskusji na ten temat jest ważny - przekonywała Ksieniewicz. Jak poinformowała, RE na posiedzeniu Komitetu ds. Równości Płci, który odbył się w zeszłym tygodniu, jednogłośnie podjęła rezolucję ws. przeciwdziałania przemocy domowej i wobec kobiet, która ma być przyjęta w styczniu w Polsce przez Radę Ministrów. Każdy kraj jest więc zobowiązany do podjęcia pewnych kroków w tej kwestii - podkreśliła.

Jednym z głównych instrumentów Unii Europejskiej służących walce z przemocą wobec dzieci, młodzieży i kobiet jest program Daphne. Jego celem jest zapobieganie i zwalczanie wykorzystywania seksualnego, przemocy w rodzinie, przemocy w szkole oraz zapewnienie wsparcia jej ofiarom.

Jak poinformowała Agata Furgała z MSWiA, która wspomaga realizowanie programu Daphne w Polsce, jednym z jego podstawowych elementów jest udzielanie wsparcia finansowego podmiotom, które bezpośrednio lub pośrednio zajmują się zjawiskiem przemocy. Program jest dostępny dla publicznych i prywatnych podmiotów, m.in. organizacji pozarządowych, władz lokalnych, ośrodków naukowych i badawczych.

Od 1997 roku, kiedy uruchomiono pierwszą edycję programu Daphne, w jego ramach dofinansowano 460 projektów. Obecnie realizujemy trzecią edycję programu, budżet Daphne III na lata 2007-13 to 116,85 mln euro - powiedziała Furgała.

Jak wynika z badań zleconych przez MPiPS, które TNS OBOP przeprowadził w październiku br., najczęściej doświadczaną przez Polaków formą przemocy jest przemoc psychiczna, której przynajmniej raz doświadczyło 31% badanych. Przemocy fizycznej doświadczyło 17% respondentów, 8% przyznaje, że zdarzyło im się być ofiarą przemocy ekonomicznej, zaś 3% deklaruje, że było ofiarą przemocy seksualnej.

Co piąty Polak (20%) - wedle uzyskanych deklaracji - był sprawcą przemocy wobec członków swojego gospodarstwa domowego. Badania pokazują, że doświadczanie przemocy w rodzinie wpływa na jej stosowanie wobec członków rodziny - 13%. Polaków to jednocześnie ofiary i sprawcy przemocy.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)