350 dziewczynek rodzi dzieci
Ponad 2 tys. uczniów szkół średnich z
województwa śląskiego wzięło udział w akcji edukacji seksualnej
"Szklanka wody zamiast?". Organizatorzy alarmują, że każdego
roku w Polsce około 350 dziewczynek między 12 a 15 rokiem życia
rodzi dzieci.
"To są liczby absolutnie katastrofalne. Nigdzie w Europie nie jest tak źle" - powiedziała pełnomocnik wojewody śląskiego ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn, pomysłodawczyni projektu Dorota Stasikowska-Woźniak.
W Katowicach podsumowano trwającą rok akcję, w ramach której w największych miastach województwa odbyło się 10 spotkań z udziałem ponad 2 tys. uczniów trzecich i czwartych klas szkół średnich. Obejrzeli holendersko-angielski film przygotowany dla młodzieży w tym wieku.
Na spotkania byli zapraszani nie tylko psychologowie, seksuolodzy i ginekolodzy, ale także kulturoznawcy, nawet poeci, którzy mówili o miłości. Pytań do specjalistów było bardzo wiele. "Okazało się, że tak naprawdę wszystkie te wiadomości i treści, które my przekazujemy, są znane młodzieży, ale chyba udało się uporządkować to wszystko i przekazać informacje z najwyższej półki wiedzy medycznej" - powiedziała Stasikowska-Woźniak.
Młodzi ludzie, uczestniczący w podsumowaniu konferencji, zapewniali, że mają dużą wiedzę na temat życia seksualnego. "Jestem dobrze zorientowana w tych sprawach, czuję się pewnie" - powiedziała 18-latka z Katowic.
"Wiem, co powinienem robić, ale na imprezach bywa różnie.Mam 18-letniego kuzyna, który ożenił się miesiąc temu. Nie ma z tym problemu, znalazł pracę, pomagają mu rodzice" - przyznał jej o rok młodszy kolega.
Z danych przytoczonych na konferencji wynika, że z roku na rok rośnie liczba dzieci urodzonych przed upływem 9 miesięcy od zawarcia małżeństwa. W 1999 r. wcześniej niż 9 miesięcy po ślubie na świat przyszło 81,6% dzieci. Na początku lat 90. odsetek ten wynosił 75%. Ciągle wzrasta też liczba urodzeń ze związków pozamałżeńskich.
Głównymi źródłami wiedzy o metodach zapobiegania ciąży wśród młodzieży są ciągle media i koledzy, dopiero potem rodzice i szkoła.
Jak wynika z badań, edukacja seksualna nie przyspiesza inicjacji seksualnej, a często wręcz ją opóźnia. Rzecz w tym, żeby edukacja wyprzedzała doświadczenia, a nie odwrotnie - podkreślali organizatorzy akcji i zapowiedzieli, że kolejna edycja "Szklanka wody zamiast?" będzie poświęcona nieco młodszym uczniom.