Trwa ładowanie...
d3gxehq

34% Polaków mało lub w ogóle nie je wołowiny

Jedna trzecia Polaków (34%) wiedzących o wykryciu pierwszego w Polsce przypadku zarażenia krowy gąbczastym zwyrodnieniem mózgu (BSE) ograniczyła lub zaprzestała spożywania wołowiny - wynika z sondażu CBOS.

d3gxehq
d3gxehq

Wśród osób, które nie słyszały o przypadku BSE w naszym kraju, ale wiedzą o jego występowaniu w Europie, 15% zmieniło swoje przyzwyczajenia kulinarne, a 68% nadal je mięso wołowe.

Pierwszy w Polsce przypadek zarażenia krowy gąbczastym zwyrodnieniem mózgu (BSE) wykryto w maju w Mochnaczce Wyżnej koło Krynicy.

Ponad połowa Polaków (51%) słyszała o pierwszej polskiej krowie zarażonej BSE i uznała tę wiadomość za prawdziwą, natomiast przeszło jedna trzecia (34%) pytanych przez CBOS sądzi, że w naszym kraju nie ma krów zarażonych tą chorobą.

Zdecydowana większość (67%) badanych wiedzących o wykryciu BSE w Polsce uważa, że jedynie pojedyncze krowy są zarażone tą chorobą. Około 24% poinformowanych sądzi, iż niewielka część krów jest zainfekowana BSE, a tylko nieliczni (2%) uważają, że dotyczy to dużej części pogłowia tych zwierząt.

d3gxehq

Po ujawnieniu ponad cztery lata temu epidemii BSE w Wielkiej Brytanii uważa się, że spożywanie zakażonej wołowiny może być przyczyną rozwinięcia się u ludzi śmiertelnej choroby Creutzfeldta- Jakoba.

Doniesienia o chorobie szalonych krów spowodowały zmiany przyzwyczajeń kulinarnych u ponad jednej czwartej ankietowanych.

Co dziesiąty badany całkowicie zaprzestał spożywania wołowiny, a 17% ograniczyło jej spożycie. Również 17% deklaruje, że nie jada mięsa wołowego, ale z innych powodów. Natomiast ponad połowa ankietowanych (54%) nie ograniczyła ani nie zaprzestała spożywania wołowiny. (an)

d3gxehq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gxehq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj