31 sierpnia mają ruszyć grupowe zwolnienia w TVP
31 sierpnia mają się rozpocząć zwolnienia grupowe w TVP. Zarząd chce zwolnić ponad 11% pracowników. Największe zwolnienia mają dotknąć administrację, dziennikarzy i realizatorów. Na 3 sierpnia zarząd TVP wyznaczył termin konsultacji planu zwolnień ze związkami zawodowymi.
23.07.2009 | aktual.: 23.07.2009 16:25
Według informacji przedstawionych na stronach internetowych związku pracowników twórczych "Wizja", uchwała zarządu TVP przewiduje zwolnienie 500 spośród ponad 4300 pracowników, a zwolnienia potrwają do końca roku.
Zarząd zamierza zwolnić 158 pracowników administracji, 98 dziennikarzy wynagradzanych w systemie honoracyjnym i 24 - w systemie motywacyjnym, 56 realizatorów telewizyjnych i filmowych, 21 realizatorów technicznych oraz 20 realizatorów audycji. Ponadto zwolnienia obejmą m.in. kierowników komórek - 32, pracowników działu gospodarczego i obsługi - 26, 7 dyrektorów, zwolniony ma być także jeden z pięciu doradców zarządu i jeden korespondent zagraniczny.
Według informacji przedstawionej przez związki podstawowym kryterium kwalifikacji do zwolnień grupowych ma być "znaczenie zadań na danym stanowisku pracy w realizacji procesów w spółce", a kryterium dodatkowym: sytuacja rodzinna, posiadanie prawa do emerytury lub renty, zatrudnienie w spółce współmałżonków oraz kwalifikacje pracownika.
Zaplanowane na 3 sierpnia konsultacje z telewizyjnymi związkami zawodowymi prowadzić mają dyrektorzy: biura kadr, finansów, strategii i zarządu. Telewizyjna "Solidarność" domaga się jednak, by termin konsultacji przyspieszyć - związkowcy zaproponowali pierwsze spotkanie już w piątek.
Biuro prasowe TVP poinformowało, że TVP wyjdzie naprzeciw postulatom związkowców i pierwsze spotkanie negocjacyjne odbędzie się wcześniej niż 3 sierpnia. "Z przyczyn obiektywnych spotkanie to nie może odbyć się 24 lipca br., ale zbliżony termin zostanie zaproponowany stronie związkowej w najbliższych dniach" - oświadczył zespół prasowy TVP.
Telewizyjna "Solidarność" domaga się ponadto niezwłocznego udostępnienia danych niezbędnych do prowadzenia negocjacji w sprawie zwolnień grupowych. Według informacji widniejących na stronach internetowych związku mają to być: informacja o liczbie pracowników zatrudnionych na czas określony, opis optymalizacji polityki programowej i marketingowej TVP, informacja, ilu pracowników TVP pracuje w konkurencyjnych firmach.
Zwolnienia grupowe to kolejny etap zmniejszania zatrudnienia w TVP. Wcześniej w spółce trwał program "dobrowolnych odejść", z którego skorzystało 177 pracowników. Ponadto TVP chce się rozstać z ok. 400 pracownikami, zatrudnionymi na czas próbny lub określony.