Świat31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa

31 maja - Światowy Dzień Bez Papierosa


Piątek, 31 maja jest Światowym Dniem Bez Tytoniu - doskonała okazja, by rzucić palenie. Szczególnie dla tych, którzy tę decyzję odkładają "do następnego tygodnia".

Po raz pierwszy Światowy Dzień Bez Papierosa został ogłoszony w 1988 roku. Jego celem jest zwrócenie uwagi na poważne zagrożenie zdrowotne, jakie niesie ze sobą palenie papierosów. Patronem Światowego Dnia Bez Papierosa jest Światowa Organizacja Zdrowia - WHO. W tym roku hasłem przewodnim jest "Sport wolny od tytoniu. Graj czysto".

Tegoroczne hasło związane jest z powszechną praktyką sponsorowania imprez sportowych przez koncerny tytoniowe. WHO zwraca uwagę, że prawdziwy sport nie ma nic wspólnego z paleniem papierosów, a sponsoring nie jest działalnością charytatywną, a próbą odwrócenia uwagi od faktu, że co roku z powodu chorób odtytoniowych umierają na świecie 4 miliony ludzi (jedna osoba co osiem sekund).

Rozpoczynające się w tegoroczny Dzień Bez Papierosa mistrzostwa świata w piłce nożnej, będą mistrzostwami bez papierosa. FIFA dołączyła do walki przeciw nikotymizmowi, dzięki czemu papierosy zniknęły z reklam, boisk i trybun. Zakaz będzie dotyczył zarówno kibiców, jak piłkarzy i VIP-ów.

FIFA już w roku 1986 wykluczyła z grona sponsorów piłkarskich mistrzostw świata koncerny tytoniowe. Teraz władze światowego futbolu zamierzają pójść o krok dalej. W czasie ceremonii otwarcia finałów mistrzostw w Korei Południowej i Japonii na bandach reklamowych zostaną umieszczone hasła propagujące walkę z paleniem, a w trakcie mistrzostw na całym świecie emitowane będą 15-sekundowe filmy namawiające do rzucenia nałogu.

Palenie tytoniu upośledza aktywność fizyczną człowieka, zmniejsza wydajność płuc, wytrzymałość i zwinność. Wpływ palenia na osobę uprawiającą sport jest szybko widoczny. Inne skutki palenia - jak nowotwory czy choroby krążenia ujawniają się po wielu latach oddawania się nałogowi - wpływ palenia na układ oddechowy widać już po roku. Wydolność fizyczna palaczy odpowiada wydolności starszych aż o 12 lat osób niepalących.

Światowy Dzień Bez Papierosa jest obchodzony we wszystkich niemal państwach świata. Również w Polsce coraz więcej miejsca poświęca się walce z nikotynizmem. Liczba palaczy w Polsce z roku na rok maleje. Wciąż jednak co dzień 500 młodych ludzi sięga po pierwszego papierosa. Większość z nich wpada w sidła uzależnienia.(ck)

whoświatowaorganizacja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)