Świat31-latek z Francji skazany za przeglądanie internetowych stron dżihadystów

31‑latek z Francji skazany za przeglądanie internetowych stron dżihadystów

• Dwa lata więzienia za regularne przeglądanie stron dżihadystów
• Taki wyrok usłyszał 31-letni Francuz, który przeszedł na islam
• To pierwszy wyrok, który zapadł we Francji na podstawie nowych przepisów antyterrorystycznych
• Mężczyźnie udowodniono też, że poszukiwał w internecie sposobów na zdobycie broni
• Skazany miał też sugerować na Facebooku, że chce przeprowadzić zamach na Tour Montparnasse w Paryżu

31-latek z Francji skazany za przeglądanie internetowych stron dżihadystów
Źródło zdjęć: © freeimages.com

09.08.2016 21:22

Sąd w Chartres skazał 31-letniego Francuza, który przeszedł na islam, na dwa lata więzienia za regularne przeglądanie dżihadystycznych stron internetowych zachęcających do zamachów terrorystycznych i prezentujących nagrania brutalnych egzekucji.

Wyrok zapadł w poniedziałek. To pierwszy tego rodzaju wyrok wydany na podstawie nowych przepisów antyterrorystycznych z czerwca br. Prokuratura żądała roku więzienia, ale sąd orzekł dwukrotnie wyższą, maksymalną karę.

Proces potwierdził, że Yannick Loichot, który w 2009 roku został muzułmaninem i zerwał więzi z rodziną, od pewnego czasu coraz częściej zaglądał na strony internetowe propagujące przemoc w imieniu radykalnego islamu. Wykryły to francuskie służby specjalne prowadzące monitoring sieci. Udowodniono także, że mężczyzna poszukiwał w internecie sposobów zdobycia broni, a na Facebooku sugerował, że chce przeprowadzić zamach na Tour Montparnasse - drapacz chmur w samym centrum Paryża.

Loichot bronił się twierdząc, że na strony dżihadystów wchodził z ciekawości.

Francuska ustawa z 3 czerwca wprowadziła nową kategorię przestępstwa: regularne przeglądanie stron internetowych bądź portali społecznościowych zachęcających do terroryzmu lub go pochwalających. Grozi za to kara do dwóch lat więzienia i 30 tys. euro grzywny. Nowe przepisy nie dotyczą pracy dziennikarzy, naukowców ani działań podejmowanych przez służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

Źródło artykułu:PAP
internetustawaterroryzm
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (32)