30 skarg dotyczących ustawy lustracyjnej
Ok. 30 skarg dotyczących przepisów ustawy lustracyjnej wpłynęło dotąd do Rzecznika Praw Obywatelskich. Codziennie do rzecznika napływa kilka nowych pism w tej sprawie.
05.04.2007 | aktual.: 05.04.2007 14:00
Rzecznik, dr Janusz Kochanowski powiedział, że jego wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie przepisów ustawy lustracyjnej jest w końcowej fazie przygotowań i może być gotowy w połowie kwietnia.
Wcześniej RPO zapowiadał, że zaskarży przepisy dotyczące definicji dziennikarza oraz sankcji za niezłożenie oświadczenia lustracyjnego i przy uznaniu dziennikarza przez sąd za kłamcę lustracyjnego. Zastanawiał się też nad zaskarżeniem przepisów dotyczących zakazu publikacji dla naukowców.
Kochanowski zaskarżył już do TK inny przepis wprowadzony przez ustawę lustracyjną, który przewiduje trzy lata więzienia za "publiczne pomawianie Narodu Polskiego o udział, organizowanie lub odpowiedzialność za zbrodnie komunistyczne lub nazistowskie".
We wtorek prezes Trybunału Konstytucyjnego prof. Jerzy Stępień powiedział, że podczas najbliższej narady pełnego składu Trybunału Konstytucyjnego, 11 kwietnia, sędziowie zdecydują czy Trybunał rozpozna sprawę konstytucyjności ustawy lustracyjnej przed 15 maja. Tego dnia minie ustawowy termin dostarczania przez pracodawców do Instytutu Pamięci Narodowej oświadczeń złożonych przez zobowiązanych do tego pracowników (ustawa lustracyjna weszła w życie 15 marca, od tego czasu pracodawcy mają miesiąc na powiadomienie pracownika o obowiązku złożenia oświadczenia lustracyjnego, pracownik ma kolejny miesiąc na jego złożenie).
ustawę lustracyjną pod koniec marca zaskarżył do TK klub SLD. Według tej partii, ustawa w 42 punktach "w sposób karygodny" narusza konstytucję. Wniosek do TK uzupełnia złożoną na początku roku skargę na ustawę lustracyjną, uchwaloną w październiku 2006 r. Już po zaskarżeniu przez Sojusz tej ustawy, weszła w życie jej prezydencka nowelizacja.