Trwa ładowanie...
d3d5ul6

30. rocznica powołania rządu Tadeusza Mazowieckiego. Andrzej Duda złożył winiec na grobie

Prezydent złożył wieniec na cmentarzu pierwszego niekomunistycznego premiera Polski od końca II wojny światowej. Odsłonięto również jego popiersie. Z kolei w Łodzi radny przygotował projekt uchwały nadającej imię Tadeusza Mazowieckiego skwerowi.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Tadeusza Mazowieckiego, byłego premiera Polski
Andrzej Duda złożył wieniec na grobie Tadeusza Mazowieckiego, byłego premiera Polski (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d3d5ul6

4 czerwca 1989 r. odbyła się pierwsza tura częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Głosowanie odbyło się na zasadach ustalonych podczas obrad Okrągłego Stołu. 12 września Sejm PRL powołał rząd premiera Tadeusza Mazowieckiego. Podczas jego urzędowania Rada Ministrów dokonała wielu istotnych reform dla Polski.

W czwartek, w 30. rocznicę powołania rządu pierwszego niekomunistycznego premiera, doszło do wielu uroczystości. Przy ul. Kopernika 34 w Warszawie dokonano uroczystego odsłonięcia popiersia Tadeusza Mazowieckiego. Nowe miejsce pamięci znajduje się obok budynku "Więzi", gdzie przez wiele lat pracował szef rządu. Wiązankę w imieniu prezydenta złożył minister Wojciech Kolarski.

d3d5ul6

Sam Andrzej Duda pojawił się na Cmentarzu Leśnym w podwarszawskich Laskach, gdzie złożył wieniec. Tadeusz Mazowiecki zmarł w Warszawie w 2013 r.

Próbę upamiętnienia byłego premiera podjęto także w Łodzi - podaje expressilistrowany.pl. Radny PO Tomasz Kacprzak przygotował projekt uchwały, nadającej imię Tadeusza mazowieckiego skwerowi przy ul. Łąkowej i Struga. To trzecie podejście w tym mieście. Trzy lata temu próbowano nazwać tak park przy ul. Leczniczej, a dwa lata temu park w rejonie Radiostacji i Centrum Kliniczno-Dydaktycznego.

Zobacz też: Obrady Sejmu przełożone. Sellin unika deklaracji

Źródło: prezydent.pl/epressilustrowany.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3d5ul6

Podziel się opinią

Share
d3d5ul6
d3d5ul6
Więcej tematów