Trwa ładowanie...
20-11-2014 15:30

30-letni Czeczen zabił siostrę. Zabójstwo honorowe w Groznym

W Groznym otwarto dochodzenie w sprawie morderstwa popełnionego przez 30-letniego mieszkańca miasta, podejrzanego o honorowe zabójstwo swojej 26-letniej siostry - podał portal Kawkazski Uzieł.

30-letni Czeczen zabił siostrę. Zabójstwo honorowe w GroznymŹródło: AFP, fot: STR
d3plrkf
d3plrkf

Kobieta została zabita 27 października ciosem w głowę, zadanym ciężkim narzędziem - podaje portal założony przez pozarządową organizację obrony praw człowieka Memoriał. Dodaje, że mogło być to zabójstwo honorowe.

Jak poinformowała prokuratura, zabójca przetransportował ciało samochodem do kamieniołomu i tam je pochował. Po kilku dniach został aresztowany i przyznał się do winy.

Organizacje obrony praw człowieka krytykują częste popełnianie zabójstw honorowych w Czeczenii. W raporcie z października 2012 roku organizacja Human Rights Watch stwierdziła, że dzieje się tak, ponieważ "takie zbrodnie uchodzą w większości bezkarnie ze strony władz, a nawet bywają aprobowane i spotykają z zachętą".

HRW powołała się na świadcząca o tym jej zdaniem wypowiedź, przypisując ją prezydentowi Czeczenii Ramzanowi Kadyrowowi. Miał on powiedzieć: "Zgodnie z naszą tradycją, jeśli kobieta swawoli, zabijają ją członkowie jej rodziny. Tak to już jest. (...) Jako prezydent, nie mogę im pozwolić zabijać. Więc nie pozwólmy kobietom nosić szortów". HRW nie podała, w jakim kontekście padły te słowa.

Po pierwszej wojnie w Czeczenii (1994-96) między siłami rosyjskimi a czeczeńskimi separatystami rebelia stopniowo islamizowała się, by w następnym dziesięcioleciu przekształcić się w zbrojny ruch islamistyczny na całym Kaukazie Północnym - przypomina agencja AFP.

d3plrkf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3plrkf
Więcej tematów