Polska30-lecie utworzenia województwa, które... nie istnieje

30‑lecie utworzenia województwa, które... nie istnieje

Odsłonięcie pamiątkowej tablicy, sesja
naukowa, wystawa wydawnictw i pamiątek, złożyły się na obchody 30-lecia utworzenia woj. legnickiego, które... już nie istnieje.
W podziale administracyjnym kraju funkcjonującym od 1999 r. region
legnicki stanowi część woj. dolnośląskiego.

Obchody, w których wzięli udział m.in. byli wojewodowie i wicewojewodowie, a także politycy, samorządowcy oraz młodzież z legnickich szkół, zorganizowano w siedzibie obecnego starostwa, niegdyś urzędu wojewódzkiego.

Właśnie w holu tego budynku odsłonięto tablicę z podziękowaniami dla "ludzi zasłużonych dla powstania i rozwoju województwa" i przypomnieniem, że to właśnie tam urzędowali kolejni wojewodowie. Województwo legnickie istniało od 1 czerwca 1975 r. do końca 1998 r. Myślę, że dla młodzieży te uroczystości będą kawałkiem historii, a dla nas chwilą wspomnień - powiedział Mieczysław Kasprzak, starosta legnicki.

Krystyna Wiercińska, prezes Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Legnicy, które było inicjatorem obchodów, przypominała emocje towarzyszące tworzeniu województwa a potem likwidowaniu go. Dotąd wielu legniczan dyskutuje o tym, jak to było zanim Legnica stała się województwem i jak straciła tę rangę - powiedziała.

Jak podkreślił jeden z wykładowców Marcin Kunat, dyskusje na temat powstania nowego województwa rozpoczęto w 1971 r. W ramach przeprowadzonej następnie reformy administracyjnej zwiększającej liczbę województw z 22 do 49 bez problemów wyodrębniono trzy stolice województw na Dolnym Śląsku, był to oprócz Wrocławia, Wałbrzych i Jelenia Góra.

Problem stanowił ostatni planowany na województwo region. Tutaj do funkcji stolicy aspirowały dwa miasta Legnica i Lubin, dzieliło je bardzo wiele, ostatecznie wybór padł na Legnicę - powiedział Kunat.

Obecny na uroczystościach pierwszy wojewoda legnicki Janusz Owczarek podkreślił, że powstanie tego województwa związane było z odkryciem miedzi oraz rozwojem przemysłu miedziowego. Wcale nie było oczywiste, że stolicą zostanie Legnica, konkurowała ona w tej dziedzinie m.in. z Lubinem. Była to prawdziwa walka. Pamiętam plakaty naklejane nocą, na których przekreślano nazwę miasto Legnica i pisano gmina Legnica - mówił 73-letni obecnie Owczarek, który był wojewodą w latach 1975-1979.

Znaczenie przemysłu miedziowego i rozwoju Legnicko-Głogowskiego Okręgu Miedziowego podkreślał w swoim wykładzie Henryk Kurzydło. Przypomniał, że województwo legnickie powstało wtedy, gdy KGHM przeżywał apogeum rozwoju.

Uroczystościom towarzyszyła wystawa prezentująca wydawnictwa z czasów, gdy region był województwem. Były to m.in. kroniki dokumentujące wydarzenia w regionie z udziałem władz wojewódzkich, informatory, kalendarze, plakaty, medale i odznaczenia, a także m.in. regulaminy pracy urzędu czy statut tej instytucji.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)