Trwa ładowanie...
d1obu3q
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

3 tys. osób demonstrowało w Hanowerze przeciwko islamistom

3 tys. osób wzięło udział w demonstracji przeciwko islamistom zorganizowanej w Hanowerze przez ruch "Chuligani przeciwko salafitom". Tym razem nie doszło do poważniejszych incydentów. Poprzednia manifestacja w Kolonii zakończyła się uliczną bijatyką. Organizatorzy wskazywali m.in. na zagrożenie dla Niemców ze strony dżihadystów powracających z Syrii i Iraku.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Manifestacja w Hanowerze
Manifestacja w Hanowerze (PAP/EPA, Fot: STR)
d1obu3q

Władze stolicy Dolnej Saksonii zakazały początkowo demonstracji, jednak sąd unieważnił tę decyzję. Sędziowie postawili organizatorom szereg warunków, m.in. wydali zakaz przemarszu przez miasto oraz zakaz spożywania alkoholu, a także wnoszenia butelek i petard.

Porządku strzegło 5 tys. policjantów. W odwodzie znajdowały się armatki wodne i pługi przystosowane do usuwania barykad. Każdy z uczestników demonstracji musiał poddać się kontroli osobistej. - Sytuacja jest pod kontrolą - powiedział rzecznik policji.

W okolicach dworca głównego w Hanowerze zgromadziło się ok. 3 tys. osób zamiast 5 tys. zapowiadanych przez inicjatorów demonstracji. Mówcy wskazywali na zagrożenie dla Niemców ze strony dżihadystów powracających z Syrii i Iraku. - Nasza ukochana ojczyzna jest zagrożona - powiedział jeden z demonstrantów, cytowany przez agencję dpa.

d1obu3q

Inicjatywa "Chuligani przeciwko salafitom" zrzesza piłkarskich kibiców uczestniczących w bójkach oraz osoby należące do organizacji skrajnie prawicowych. Jak deklarują, ich celem był protest przeciwko rosnącym wpływom w Niemczech radykalnego odłamu islamu - salafizmu.

W innych częściach Hanoweru odbyły się liczne kontrdemonstracje, w których uczestniczyło blisko 5 tys. osób. Była wśród nich wiceprzewodnicząca Bundestagu Claudia Roth z partii Zieloni. "Przemoc jest metodą głupców" - skandowali uczestnicy. Burmistrz Hanoweru Stefan Schostok powiedział, że demonstracja jest dowodem na to, iż rasizm w Niemczech nie ma najmniejszych szans.

Grupy lewackich demonstrantów próbowały zaatakować wiec antyislamistów, jednak nie udało się im przerwać kordonu policyjnego.

Podczas podobnej demonstracji pod koniec października w Kolonii doszło do ulicznych zamieszek. W starciach z piłkarskimi chuliganami rannych zostało wówczas 44 policjantów. Tłum zniszczył kilka radiowozów i demolował sklepy.

d1obu3q

Pretekstem do zwiększonej aktywności środowisk skrajnej prawicy były działania podejmowane w ostatnich miesiącach przez radykalnych islamistów deklarujących się jako zwolennicy Państwa Islamskiego. Zaatakowali oni na ulicach niemieckich miast Kurdów domagających się od Zachodu pomocy w walce z dżihadystami. W Dortmundzie zwolennicy radykalnej wykładni islamu pikietowali dyskoteki i bary, upominając muzułmanów, by postępowali zgodnie z przepisami szariatu czyli prawa islamskiego.

Niemieckie służby szacują liczbę zwolenników salafizmu w Niemczech na ponad 6 tys. Ich liczba szybko rośnie. Władze oceniają, że około 450 niemieckich salafitów wyjechało z kraju, aby dołączyć do dżihadystów walczących w Syrii i Iraku.

d1obu3q

Podziel się opinią

Share

d1obu3q

d1obu3q
Więcej tematów