3 sierpnia - kalendarium historyczne
3 sierpnia 1492 - Krzysztof Kolumb wypływa z portu
Krzysztof Kolumb, genueński żeglarz w służbie króla Hiszpanii, wypłynął z hiszpańskiego portu Palos w swą pierwszą podróż, której celem było znalezienie morskiej drogi do Indii. 12 października dotarł do Wysp Bahama, Kuby i Haiti, odkrywając tym samym nowy ląd nazwany później Ameryką.
19.05.2016 | aktual.: 17.02.2020 00:44
3 sierpnia 1901 - Urodził się Stefan Wyszyński
Na świat przychodzi Stefan Wyszyński, kardynał, prymas Polski w latach 1949-1981, zwany "Prymasem Tysiąclecia". Represjonowany w czasach stalinowskich, w 1972 roku doprowadził do stabilizacji stosunków Kościoła z rządem. Jeden z inicjatorów listu do biskupów niemieckich "przebaczamy i prosimy o przebaczenie".
3 sierpnia 1914 - Powstanie 1. Kompanii Kadrowej
Józef Piłsudski utworzył 1. Kompanię Kadrową. Jej członkowie stanowili kadry przyszłej armii polskiej. Według różnych źródeł, stan Kompanii wynosił od 145 do 168 żołnierzy.
3 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: Praga przerywa walkę i wraca do konspiracji
3 sierpnia na Okęcie przybywa brygada RONA (Russkaja Oswoboditielnaja Narodnaja Armia) pod dowództwem renegata, gen. SS Bronisława Kamińskiego. Na Ochocie, w Śródmieściu i na Woli nieprzyjaciel wykorzystuje ludność cywilną jako "żywe tarcze", osłaniające natarcie niemieckich czołgów przed ogniem Powstańców. Oddziały wroga podpalają domy i mordują ludność cywilną, głownie na Woli, Mokotowie i Ochocie.
W Śródmieściu Powstańcy opanowują obiekty o znaczeniu strategicznym: Dworzec Pocztowy w Al. Jerozolimskich przy Żelaznej, Dom Turystyczny przy Placu Starynkiewicza, posterunek policji niemieckiej "Nordwache" u zbiegu Chłodnej i Żelaznej.
W Śródmieściu południowym obsadzają znaczną część terenów Politechniki. Niemcy uderzają z Mostu Poniatowskiego w stronę Dworca Głównego. Na Starym Mieście Polacy zdobywają Pałac Blanka, obsadzają Arsenał przy ul. Długiej oraz Pałac Mostowskich. Na rozkaz Komendanta Okręgu oddziały ppłk. Mieczysława Niedzielskiego "Żywiciela" powracają na Żoliborz.
Na Woli trwa silny napór nieprzyjaciela. Ok. godz. 20. lotnictwo niemieckie dokonuje pierwszych nalotów na Wolę i miasto. Na Mokotowie Powstańcy umacniają południową część dzielnicy. Komendant Obwodu Praga ppłk Antoni Żurawski "Bober", nie mając widoków na opanowanie dzielnicy, decyduje się przerwać walkę. Powstańcy powracają do konspiracji. W połowie sierpnia część z nich przedostaje się na lewy brzeg Wisły: na Sielce, Sadybę i do Puszczy Kampinoskiej. Pchor. Józef Szczepański "Ziutek" z Batalionu Parasol"" pisze słowa piosenki ""Pałacyk Michla"".
Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego."