3 miliony Polaków muszą złożyć odpowiedni wniosek. Inaczej grożą im konsekwencje
W tym roku ponad trzy miliony obywateli Polski muszą wyrobić nowy dowód osobisty. Jak podaje Ministerstwo Cyfryzacji, ponad dwa miliony dokumentów traci ważność. Pozostała część to osoby, które w tym roku osiągną pełnoletność, zdecydują się na zmianę nazwiska lub zgubią swój dowód osobisty.
Aby uzyskać nowy dowód osobisty, obywatele mogą złożyć wniosek za pośrednictwem internetu lub osobiście w urzędzie, jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji w swoim komunikacie.
Jeśli wniosek o nowy dowód osobisty jest składany online, musi on zostać uzupełniony o odciski palców i wzór podpisu. Te dane muszą zostać pobrane w urzędzie i umieszczone w dowodzie osobistym. Osoba składająca wniosek ma na to 30 dni od momentu złożenia wniosku przez internet. Nowy dowód osobisty można odebrać po upływie 30 dni od złożenia wniosku, chociaż zazwyczaj jest on gotowy wcześniej.
Zgubienie i zniszczenie dowodu
Urzędnicy podkreślają, że w przypadku zgubienia lub uszkodzenia dowodu osobistego, należy zgłosić to jak najszybciej. Można to zrobić za pośrednictwem internetu.
Jeśli istnieje szansa, że zagubiony dowód zostanie odnaleziony, można go tymczasowo zawiesić i anulować zawieszenie po odnalezieniu dokumentu. Z tej opcji mogą skorzystać tylko osoby, które posiadają e-dowód wydany po 4 marca 2019 roku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
27 mld zł z KPO już w Polsce. Ekspertka wskazała winnego opóźnień
Twórcy komunikatu zwracają uwagę, że zgubienie lub uszkodzenie dowodu osobistego dziecka, podopiecznego lub osoby, której jest się pełnomocnikiem, również należy zgłosić.
Dodatkowo, autorzy komunikatu informują, że aby korzystać z usług publicznych online, konieczne jest założenie profilu zaufanego. Można to zrobić za pośrednictwem bankowości elektronicznej; wypełniając internetowy wniosek i umawiając się na wideospotkanie z urzędnikiem; potwierdzając profil zaufany online za pomocą dowodu osobistego z warstwą elektroniczną lub wypełniając internetowy wniosek i następnie potwierdzając PZ osobiście w jednym z ponad 2 tys. punktów potwierdzających w Polsce i za granicą.
Źródło: PAP