Polska3-majowe pamiątki w Sanktuarium w Licheniu

3‑majowe pamiątki w Sanktuarium w Licheniu

Szabla z datą 3 maja 1791 r. i portret
Stanisława Augusta Poniatowskiego, autorstwa nadwornego malarza
królewskiego Giovanniego Bapttisty Lampiego, znajdują się w
zbiorach muzeum najcenniejszych zabytków kultury i historii
Polski, które powstaje w Sanktuarium Maryjnym w Licheniu
(Wielkopolska).

03.05.2008 | aktual.: 03.05.2008 12:04

Portret przedstawia króla trzymającego w prawej ręce kartkę opatrzoną pieczęcią. Jego autorem był Włoch żyjący w latach 1751- 1831. Należał do najbardziej cenionych portrecistów przełomu XVIII i XIX wieku - poinformowała Aneta Kwiatkowska z sanktuaryjnego biura prasowego.

Szabla ma wygrawerowany napis: Vivat Polska Wolność, monogram SAR i datę 3 Maja 1791. Została odnaleziona i zakupiona w Meksyku przez księdza Józefa Jarzębowskiego (1897-1964) - twórcę mariańskiego przedwojennego muzeum poloników w Warszawie, które po II wojnie światowej istniało w należącym do księży muzeum Fawley Court pod Londynem. W 2007 r. zbiory zostały sprowadzone do Lichenia. Muzeum ma zostać otwarte wiosną przyszłego roku - poinformował jego kustosz, Wojciech Luchowski.

Ksiądz Jarzębowski ze Zgromadzenia Księży Marianów pracował przed wojną w gimnazjum na warszawskich Bielanach i tam stworzył muzeum. W czasie wojny zabrał z sobą najcenniejsze zabytki i wyruszył w wieloletnią tułaczkę po świecie. Kiedy na dobre osiadł w Fawley Court, otworzył tam muzeum - powiedziała Kwiatkowska.

Jak poinformowała, historia odnalezienia szabli związana jest właśnie z podróżami duchownego. Od 1943 r. pracował on z dziećmi w meksykańskim Ośrodku dla Uchodźców Polskich w Santa Rosa, a później w sierocińcu dla dzieci w Tlaplan. Ciągle kupował w antykwariatach dzieła sztuki europejskiej, rzeźby, książki oraz polonica. Sam wspominał te lata: zbierać zacząłem od lat uczniowskich. Z tą pasją ruszyłem w świat i przypadło mi w udziale zbierać po świecie polskie dzieci i polonica. Rzeczy polskie wędrują też po świecie... jak Polacy.

Zbiory licheńskie liczą kilka tysięcy najcenniejszych zabytków kultury i historii Polski. Dobiegają końca prace przygotowawcze przed udostępnieniem kolekcji zwiedzającym.

W tworzonym muzeum eksponowane będą dokumenty królów, wodzów i bohaterów narodowych, rękopisy oraz pierwsze wydania książek m.in. Sienkiewicza, Norwida, Kraszewskiego, zielnik Orzeszkowej, kolekcja białej broni, cenne starodruki. Wśród tych ostatnich znajduje się pierwsze polskie tłumaczenie Starego i Nowego Testamentu (1560-1561) i Statut Łaskiego - pierwszy drukowany zbiór polskich ustaw wydany w Krakowie w 1506 r.

Jak powiedział Luchowski, sercem licheńskiego zbioru są pamiątki z Powstania Styczniowego: okulary jego ostatniego dyktatora Romualda Traugutta, rozkazy, instrukcje i odezwy Rządu Narodowego. W skład kolekcji, związanej z Powstaniem, wchodzą też m.in. pamiątki gromadzone przez wybitnych historyków - Walerego Przyborowskiego i Edwarda Maliszewskiego.

Bazylika w Licheniu jest największą w kraju świątynią. Jej budowę w 1999 r. pobłogosławił papież Jan Paweł II.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)