Świat3 maja Światowym Dniem Wolności Prasy

3 maja Światowym Dniem Wolności Prasy

W piątek obchodzony jest Światowy Dzień Wolności Prasy, ustanowiony przez UNESCO i Światową
Federację PEN-Clubu. Różne organizacje medialne publikują z tej okazji
raporty, m.in. na temat przestrzegania zasad wolności słowa.

03.05.2002 | aktual.: 22.06.2002 14:29

Według organizacji "Reporterzy bez granic", od upadku Muru Berlińskiego w 1989 r. wolność prasy na świecie nigdy nie była tak silnie ograniczana jak w 2001 roku. Doroczny raport ogłoszono w Paryżu.

W ubiegłym roku dramatycznie zwiększyła się liczba dziennikarzy, którzy zostali uwięzieni, byli atakowani albo którym grożono - alarmuje organizacja. Nasiliła się również cenzura.

31 dziennikarzy zostało zabitych w czasie wykonywania swojej pracy, w tym ośmiu w konflikcie w Afganistanie. Według poprzedniego raportu, w 2000 r. zginęło 32 dziennikarzy.

Według "Reporterów bez Granic", stan przestrzegania wolności prasy znacznie się pogorszył po atakach terrorystycznych 11 września w USA.

W imię walki z terroryzmem wiele reżimów bez zahamowań występuje przeciw dziennikarzom, kwestionującym działania rządów. Zarzuca im się zabawę w podkładanie bomb - napisano w raporcie. Wspomniano między innymi o Tunezji oraz okupowanych przez Izrael terenach palestyńskich.

Wg organizacji, w 2001 roku prawie 500 dziennikarzy zostało zatrzymanych - o połowę więcej niż rok wcześniej. 116 reporterów przebywa obecnie w więzieniach. O ok. 30-40% wzrosła w ubiegłym roku liczba przypadków gróźb, agresji i cenzury na świecie.

Po upadku Muru Berlińskiego w zakresie wolności prasy i poglądów świat dokonywał systematycznego postępu - przyznają "Reporterzy bez Granic". W roku 2001 ten rozwój w dobrym kierunku stanął pod znakiem zapytania. Nawet dojrzałe demokracje jak Stany Zjednoczony ograniczyły wolność prasy. (mp)

prasadzieńdziennikarze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)