295. Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę
Pod hasłem "Wstańcie i chodźcie" wyruszyła sprzed kościoła oo. Paulinów pod wezwaniem św.
Ducha w Warszawie, w strugach ulewnego deszczu, 295. Warszawska
Pielgrzymka Piesza na Jasną Górę. Pątnicy mają do przejścia ponad
240 kilometrów. Wędrować będą dziewięć dni.
Wymarsz ponad 4 tys. pielgrzymów poprzedziła msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa. Prymas zwrócił się do wiernych z przesłaniem, by w swoich intencjach do Matki Bożej pamiętać, także o ojczyźnie i o krajach, w których trwają walki.
Żyjemy w społeczeństwie i od tego, jak będzie się kształtować ustrój, jacy ludzie będą w kierownictwie naszego państwa: dobrzy, uczciwi, rzetelni, tym łatwiej obywatelom będzie się żyć - powiedział prymas. Odniósł się też do miejsc, w których codziennie giną lub zostają ranni ludzie, niszczone są ich domostwa. Chcemy sprawiedliwości bożej i bożego pokoju na świecie - podkreślił Glemp.
Pielgrzymów nie zrażał padający deszcz i niska temperatura
Mąż zakupił całej naszej rodzinie dobre płaszcze przeciwdeszczowe. Jesteśmy dobrze zabezpieczeni. W plecaku mamy termos z ciepłą herbatą, śpiwór, karimatę - powiedziała pani Renata, która z dziećmi i mężem pierwszy raz uczestniczy w pielgrzymce.
Pani Karolinana Jasną Górę udaje się ze swoim małym dzieckiem.
Przede wszystkim wózek musi być stabilny i dobrze zabezpieczony przed deszczem. I dziecko przypięte w wózeczku szelkami. Idę już ósmy raz, rok temu byłam ze swoją starszą córką. Deszcz przeraża, ale wszystko da się przeżyć - powiedziała PAP pani Karolina. Jak powiedziała, idzie na Jasną Górę, by prosić Matkę Bożą o zdrowie dla swojej teściowej, która choruje na nowotwór, a także o rozwiązanie problemów mojej siostry i o lepsze życie na świecie, żeby nasi rządzący pomyśleli też o nas - podkreśliła.
Wśród pątników byli również pielgrzymi z Ukrainy
Jesteśmy grupą z Kijowa i z Żytomierza. Niektórzy są w Polsce pierwszy raz. Nasze panie mówią, że jeszcze 15 lat temu nie do pomyślenia było o przyjeździe tutaj. Idziemy podziękować za to Matce Bożej, a także w intencjach swoich i tych, którzy nas prosili o modlitwę - powiedział PAP Sergiusz.
Pielgrzymi mają dotrzeć na Jasną Górę 14 sierpnia, w przeddzień święta Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
Warszawska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę to najliczniejsza piesza pielgrzymka do Częstochowy. Biorą w niej udział mieszkańcy stolicy i okolic. Przemierza swój szlak od 1711 roku. Od samego początku trasa przemarszu pozostaje niezmienna. Pierwsza pielgrzymka warszawska wyruszyła jako wyraz podziękowania po ustąpieniu epidemii tyfusu plamistego. Początkowo prowadzona była przez Rzemieślnicze Bractwo Pięciorańskie, później przekształcone w Towarzystwo Pątnicze.