Publicystyka28 sierpnia - kalendarium historyczne

28 sierpnia - kalendarium historyczne

28 sierpnia 1749 - Urodził się Johann Wolfgang von Goethe

Urodził się Johann Wolfgang von Goethe, wybitny niemiecki poeta okresu romantyzmu i jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Autor powieści "Cierpienia młodego Wertera", dramatów - "Ifigenia w Taurydzie", "Egmont", eposu satyrycznego "Lis przechera", poematu filozoficznego "Faust", liryków "Elegie rzymskie".

19.05.2016 | aktual.: 17.02.2020 00:44

W 1775 roku osiadł w Weimarze, gdzie pozostał do końca życia. Pełnił różne funkcje na dworze księcia sasko-weimarskiego, dochodząc do rangi prezydenta Izby Finansów. W latach 1791-1817 kierował teatrem oraz wszystkimi instytucjami oświatowo-kulturalnymi księstwa. Zmarł 22 marca 1832 roku.

28 sierpnia 1944 - Powstanie Warszawskie: powstańcy ze Starego Miasta podejmują decyzję o przebiciu się do Śródmieścia

28 sierpnia na Starym Mieście po zaciekłych walkach Niemcy ostatecznie opanowują gmach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych przy ul. Sanguszki. Wobec katastrofalnej sytuacji na Starówce płk Karol Ziemski "Wachnowski" podejmuje decyzję przebicia się do śródmieścia.

Trwa silny ostrzaΠ nieprzyjacielski Śródmieścia, zwłaszcza Placu Napoleona, północnego odcinka Marszałkowskiej, Świętokrzyskiej, Jasnej i Sienkiewicza.

W nocy z 27 na 28 sierpnia ppłk Bolesław Gancarz "Gryf" kontynuuje natarcie na koszary pomiędzy ulicami Szwoleżerów, 29 Listopada i Podchorążych. Cały Górny Mokotów znajduje się pod silniejszym niż zwykle ogniem artylerii nieprzyjaciela. Od strony Wilanowa Niemcy przypuszczają silny atak na Sadybę.

Kartki z kalendarza udostępnione dzięki uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego.

28 sierpnia 1963 - Wielki protest przeciw dyskryminacji rasowej w USA

W Stanach Zjednoczonych odbył się protestacyjny Marsz na Waszyngton. Przeciwko dyskryminacji rasowej protestowało ponad dwieście tysięcy osób, prowadzonych przez czarnego pastora Martina Luthera Kinga. W trakcie marszu King wygłosił słynne przemówienie "I Have a Dream". Marsz uważany jest za jedno z przełomowych wydarzeń w walce z segregacją rasową w Stanach Zjednoczonych.

Wybrane dla Ciebie