Publicystyka28 lutego - kalendarium historyczne

28 lutego - kalendarium historyczne

28 lutego 1944 - Mord w Hucie Pieniackiej

28 lutego 1944 roku doszło do zbrodni na Polakach w Hucie Pieniackiej na Wołyniu. Tego dnia zamordowano, według różnych źródeł, od 600 do 1200 osób narodowości polskiej oraz ukrywających się tam Żydów. Zbrodni dokonały oddziały 14. Dywizji SS-Galizien, utworzonej przez III Rzeszę z ukraińskich ochotników z Galicji, oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej i grupy ukraińskich cywilów.

Ludność Huty Pieniackiej została wymordowana, a wieś zrównana z ziemią. Wśród ofiar byli też mieszkańcy sąsiednich miejscowości oraz uciekinierzy z Podola i Wołynia, którzy opuszczali miejsca zamieszkania, obawiając się fali morderstw dokonywanych przez nacjonalistów ukraińskich i wspomagających ich chłopów.

Przed masakrą Huta Pieniacka liczyła około tysiąca mieszkańców. Ocalało około 160 osób. Tragedia w Hucie Pieniackiej była jednym z wydarzeń podczas rzezi wołyńskiej - masowych akcji nacjonalistów ukraińskich, przeprowadzonych z największym nasileniem w 1943 roku przeciwko ludności polskiej. Trudno ustalić dokładną liczbę ofiar, ponieważ wiele miejscowości zostało zrównanych z ziemią.

Historycy szacują, że w czasie napadów organizowanych na Wołyniu zamordowano około 60 tysięcy Polaków. Strona ukraińska ocenia swoje straty na 10-20 tysięcy ofiar, przy czym część z nich zginęła z rąk UPA, za pomoc udzielaną Polakom lub odmowę przyłączenia się do oprawców.

Według Instytutu Pamięci Narodowej, sprawcą zbrodni w Hucie Pieniackiej był I Batalion 4. Pułku Policyjnego SS, stacjonujący w Złoczowie. Dotychczas przesłuchano 80 pokrzywdzonych. Są to osoby, które przeżyły tę masakrę bądź straciły w niej najbliższych. Obecnie próbuje się ustalić skład osobowy tego pododdziału, a zwłaszcza kim był jego dowódca, a także tożsamość osób cywilnych, które pomagały głównie w grabieży domów i gospodarstw w Hucie Pieniackiej.

W sumie IPN prowadzi kilkadziesiąt postępowań dotyczących rzezi Polaków na Ukrainie. Historycy zajmują się zarówno ofiarami po stronie polskiej, jak i ukraińskiej. Ukraińcy, którzy pomagali Polakom, byli karani śmiercią. Według szacunków Instytutu, uratowali około 2 tys. Polaków.

Od 2008 roku działa Stowarzyszenie Huta Pieniacka, zrzeszające ocalonych z zagłady w 1944 roku, członków ich rodzin oraz sympatyków. Stowarzyszenie organizuje konferencje naukowe, spotkania i pielgrzymki do Huty Pieniackiej. Współpracuje z Międzynarodowym Motocyklowym Rajdem Katyńskim. Motocykliści z rajdu dwukrotnie odwiedzili Hutę Pieniacką. Członkowie Stowarzyszenia, ze wsparciem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, uporządkowali cmentarz w Hucie Pieniackiej i dokonali renowacji ocalałych nagrobków. Wydali też książkę "Za to, że byli Polakami", opisującą historię Huty Pieniackiej.

28 lutego 1986 - Zabójstwo Olofa Palmego

Na ulicy Sztokholmu zamachowiec zastrzelił premiera Szwecji Olofa Palmego. Mimo wieloletniego śledztwa, nikogo nie skazano za zabójstwo. Palme był wybitną postacią szwedzkiej socjaldemokracji. Za jego rządów Szwecja umocniła politykę tak zwanej "aktywnej neutralności".

28 lutego 1991 - Koniec I wojny w Zatoce Perskiej

Zakończenie I wojny w Zatoce Perskiej, konfliktu wojennego rozpoczętego zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt, 2 sierpnia 1990 roku. Irak został pokonany przez międzynarodową koalicję, akcja nosiła miano "Pustynna Burza".

Wybrane dla Ciebie