Trwa ładowanie...
02-01-2010 14:12

28% dziewcząt ma jadłowstręt - "szkieletor" jest trendy

Po raz pierwszy od 20 lat Główny Inspektorat Sanitarny przebadał 10 tys. uczniów w wieku 12-16 lat i ich rodziców w całym kraju w ramach programu ''Trzymaj formę''. Chciano sprawdzić, ilu uczniów ma nadwagę.

28% dziewcząt ma jadłowstręt - "szkieletor" jest trendyŹródło: Jupiterimages
d3kaged
d3kaged

O ile z otyłością nie jest tak źle, jak się wcześniej obawiano, to przerażenie budzi procent dziewcząt o normalnej sylwetce, które uważają się za grube i chcących się odchudzać. Niektóre są na skraju popadnięcia w anoreksję, bądź też już walczą z tą chorobą.

Przy okazji badań związanych z odżywianiem, nadwagą otyłością; promocją zbilansowanej diety i aktywnością fizyczną polskiej młodzieży, okazało się, że dla 9360 ankietowanych gimnazjalistów głównym wysiłkiem fizycznym w ciągu dnia jest dojście do szkoły i lekcja wychowania fizycznego.

Niepokojącym zjawiskiem, zwłaszcza wśród dziewcząt, jest negatywna ocena własnej sylwetki i lęk przed przybraniem na wadze mimo prawidłowego BMI. 28% ankietowanych dziewcząt odczuwa jadłowstręt i cierpi na bulimię lub anoreksję.

Poniżej zalecanych norm spożywane jest przez młodzież czerwone mięso, mleko i jego przetwory (1/4 ankietowanych przyznaje się do codziennego spożywania). Nie lepiej jest z warzywami i owocami. Stanowczo za mało jest w młodzieżowym jadłospisie ryb, jaj i nabiału. Za to słodycze jedzone są w nadmiarze.

d3kaged

Jeżeli chodzi o posiłki spożywane w ciągu dnia, to pierwsze śniadanie w domu je prawie każdy z ankietowanych. Drugiego śniadania w szkole nie spożywa w ogóle 12% badanych. Bywa, że zastępują je owocami. Obiad z kolei je tylko 90% ankietowanych. Dla 10% śniadanie jest więc jedynym posiłkiem. Ale są i tacy którzy regularnie zjadają trzy-cztery posiłki dziennie.

Zupa budzi największe skrajności - jest najbardziej lubianym i najmniej lubianym posiłkiem młodzieży. 23% młodych ludzi podjada sobie między posiłkami. Są to głównie słodycze, ciastka, chipsy i owoce).
W województwie kujawsko-pomorskim ankietę przeprowadzono w 12 powiatach, 16 gminach i 16 miejscowościach w 23 klasach 23 gimnazjów. Tym sposobem przebadanych zostało 522 uczniów i 438 rodziców.

d3kaged
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3kaged
Więcej tematów