2775 lat więzienia dla członków ETA
Hiszpański sąd skazał łącznie na 2775 lat więzienia dwóch członków organizacji separatystów baskijskich ETA, którzy podłożyli bombę w pociągu jadącym do Madrytu w Wigilię 2003 roku. Bombę znaleziono i unieszkodliwiono, zanim pociąg wjechał na dworzec Chamartin.
Garikoitz Arruarte Santacruz i Gorka Loran Lafourcade otrzymali kary po 15 lat pozbawienia wolności za każdego ze 184 pasażerów oraz kolejarzy, którzy zginęliby w zamachu, gdyby bomba wybuchła.
Wyrok ogłoszono w piątek, choć nosi on datę 29 kwietnia. Jest symboliczny, gdyż zgodnie z hiszpańskim prawem, skazany za terroryzm może spędzić w więzieniu najwyżej 40 lat.
Arruarte i Loran, obaj mający po dwadzieścia kilka lat, dostali też dodatkowo po 15 lat za przynależność do zbrojnego ugrupowania i inne czyny związane z terroryzmem.
Bombę umieścili w pociągu jadącym z miasta Irun w Kraju Basków do Madrytu. Pociąg ewakuowano w Burgos i zabrano z niego bombę. Na ślad zamachu policja wpadła po aresztowaniu Arruarte w San Sebastian rankiem 24 grudnia z drugą bombą, którą miał podłożyć w innym pociągu. Bombę w pociągu z Irun podłożył Loran.
Sąd podkreślił, że wprawdzie 20-kilogramowa bomba zegarowa została nastawiona tak, by wybuch nastąpił już po wyjściu pasażerów z pociągu, lecz zamachowcy musieli sobie zdawać sprawę, iż może ona eksplodować w wcześniej.
ETA (Euzkadi Ta Askatasuna, czyli Kraj Basków i Wolność) jest organizacją separatystów baskijskich, która domaga się utworzenia na południu Francji i na północy Hiszpanii (Nawarra i Baskonia) niezależnego państwa baskijskiego.
W akcjach tego najaktywniejszego ugrupowania terrorystycznego w Europie Zachodniej zginęło od 1968 roku ponad 800 osób.