260 minut codziennie przed telewizorem
Co siódmy Polak nie wyobraża sobie życia
bez telewizji - w ubiegłym tygodniu statystyczny rodak oglądał ją
aż 4 godziny i 20 minut dziennie - pisze "Rzeczpospolita".
21 listopada to Światowy Dzień Telewizji. Ten dzień, jak żaden inny, może jednoczyć Polaków. Według danych firmy telemetrycznej AGB Nielsen Media Research telewizję ogląda 99,8% rodaków powyżej 4. roku życia.
Spędzamy coraz więcej czasu przed telewizorem - w 1998 roku było to średnio 3 godziny i 27 minut, w tym roku już 3 godziny i 57 minut. Gonimy w tej dziedzinie światowych liderów - Japończyków, którzy oglądają telewizję średnio 5 godzin dziennie.
Programom publicznej Jedynki poświęcamy w tym roku średnio 58 minut dziennie, Dwójki 51 minut, Polsatu 40 minut, TVN 35 minut. Resztę czasu mniejszym kanałom, takim jak TVP 3, TV 4 czy TVN Siedem, lub stacjom tematycznym.
Czas spędzany przed odbiornikiem jest odwrotnie proporcjonalny do pogody - im ładniej i cieplej, tym więcej osób rezygnuje z oglądania telewizji i wychodzi z domów. Dlatego w lipcu średnio siedzieliśmy przed telewizorem 3 godziny i 20 minut, w styczniu zaś 4 godziny i 40 minut.
W badaniach przeprowadzonych w tym roku przez 4P Research Mix na zlecenie Canal+ Cyfrowy co czwarty Polak przyznał, że nawet gdy zajmuje się czymś innym, nie przeszkadza mu włączony telewizor.
Niemal co piąty pytany deklaruje, że próbuje ograniczać oglądanie, ale od czasu do czasu daje się skusić ciekawym programom. Co siódmy badany - czyli 14% - w ogóle nie wyobraża sobie życia bez telewizora. Tylko co setny deklaruje, że nie ogląda telewizji w soboty i niedziele. (PAP)