Świat250 mln podróbek przechwyconych w 2006 r.

250 mln podróbek przechwyconych w 2006 r.

"Szampan" wyprodukowany w Etiopii - to tylko
jeden z przykładów ponad 250 mln podrobionych produktów, jakie
przechwycili w ubiegłym roku celnicy w krajach Unii Europejskiej -
podała Komisja Europejska.

86 proc. podróbek pochodziło z Chin.

Najwięcej skonfiskowano papierosów: 150 mln paczek, w porównaniu z 32 mln w zeszłym roku. W dalszej kolejności są tekstylia, buty i dodatki renomowanych marek, płyty CD, DVD, kasety i oprogramowanie do komputerów, zegarki, zabawki, części zamienne oraz podrabiana żywność, alkohole i leki - głównie wzmagające potencję. Różnego rodzaju fałszywych farmaceutyków przechwycono w 2005 roku 2,5 mln. Wyprodukowano je głównie w Indiach.

Ogółem 86 proc. podróbek pochodzi z Chin, 4 proc. - z Malezji, 2 proc. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Komisja Europejska podkreśla, że nastąpił ogromny wzrost liczby wykrytych podróbek. W 2005 było ich 75 mln, zaś w 2004 - 100 mln. 37 mln operacji celnych zakończyło się zarekwirowaniem towaru. Ten wzrost wynika nie tylko ze skuteczniejszych kontroli celnych, ale także większej aktywności przemytników - tłumaczy KE.

Bardzo się cieszę z wysiłku i sukcesów służb celnych. Ale turyści też powinni wykazać się odpowiedzialnością i nie dać się skusić niskim cenom towarów, które nie są niczym innym jak podróbkami- przypomniał komisarz ds. ceł i podatków Laszlo Kovacs.

Walka z podróbkami w UE jest coraz trudniejsza: sprzedaż na coraz szerszą skalę odbywa się przez internet, gdzie ściganie fałszerzy i pośredników jest praktycznie niemożliwe. Aż 23 proc. podróbek trafia do UE drogą pocztową, co wynika z rozwoju internetowego handlu. Z drugiej strony, proceder dotyczy obecnie przede wszystkim artykułów codziennego użytku, nie zaś - jak wcześniej - tylko dóbr luksusowych. Często rozpoznanie podróbki jest możliwe dopiero dzięki szczegółowej ekspertyzie, np. składu chemicznego kupionego na targowisku szamponu.

Ile podróbek trafia na obszar UE mimo wysiłków celników? "Nie sposób udzielić odpowiedzi na to pytanie" - odpowiada ekspert z Komisji Europejskiej, John Taylor. Na konferencji prasowej powiedział, że szacowana wartość podróbek w obrocie międzynarodowym na świecie to 200 mld dol.
Wiemy, że UE stanowi dużą część tego rynku - dodał.

Michał Kot

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)