Trwa ładowanie...

24 nowe stacje rowerów miejskich w Poznaniu. Są też małe rowerki dla dzieci

• Łącznie z nowymi stacjami, w Poznaniu jest już aż 61 miejsc, w których można wypożyczyć rower miejski
• Dostępne są też rowery z fotelikami do przewożenia maluchów
• Nieco większe dzieci mogą wypożyczyć mały rowerek

24 nowe stacje rowerów miejskich w Poznaniu. Są też małe rowerki dla dzieciŹródło: Urząd Miasta Poznania
d2vn9jb
d2vn9jb

Władze Poznania systematycznie rozbudowują sieć stacji rowerów miejskich. Właśnie zakończyła się budowa 24 kolejnych. Obecnie w całym Poznaniu znajduje się łącznie aż 61 miejsc, w których można wypożyczyć jednoślad.

- Mnie szczególnie cieszy stacja przy placu Kolegiackim, bo to, moim zdaniem, świetna lokalizacja - mówi Maciej Wudarski, zastępca prezydenta Poznania. - Do tej pory, gdy ktoś, będąc na Starym Rynku, chciał skorzystać z roweru, musiał iść albo na ul. Zieloną, albo na plac Wolności. Na plac Kolegiacki jest znacznie bliżej - dodaje.

Nowością są rowery wyposażone w foteliki do przewożenia małych dzieci oraz rowerki dziecięce, których domagali się m.in. mali poznaniacy, którzy 1 czerwca wcielili się w role radnych i w sali sesyjnej urzędu miasta zgłaszali swoje postulaty. Już wcześniej jednak taki pomysł rzuciła Karolina Fabiś-Szulc, radna PO, wzorując się na podobnym rozwiązaniu funkcjonującym w Warszawie.

- Dzięki takim rowerkom Poznański Rower Miejski to oferta dla całych rodzin, z dziećmi w różnym wieku - tłumaczy radna.

d2vn9jb

Małe rowerki można wypożyczać z trzech nowych stacji znajdujących się w pobliżu jeziora Malta: na rondzie Śródka, przy stoku Malta Ski oraz przy Termach Maltańskich. Do wyboru są dwa modele - jeden przeznaczony dla dzieci w wieku od 4 do 6 lat oraz drugi, dla dzieci mających powyżej 6 lat.

Co z młodszymi dziećmi, które jeszcze nie potrafią jeździć na rowerze? Specjalnie z myślą o nich 10 proc. rowerów dla dorosłych wyposażono w foteliki. Aby mieć pewność, że na stacji, z której zamierzamy skorzystać, znajduje się taki rower, należy to sprawdzić na stronie www.poznanskirower.pl.

Regulamin stanowi, że z dziecięcych rowerów mali poznaniacy będą mogli korzystać tylko pod nadzorem prawnych opiekunów, którzy są zobowiązani do nadzorowania dziecka przez cały czas jazdy. Organizatorzy systemu rekomendują też zakładanie dzieciom kasków. Opiekun powinien też przed wyruszeniem w drogę sprawdzić stan fotelika i to, czy jest on prawidłowo przymocowany. W razie wątpliwości należy zawiadomić Biuro Obsługi Klienta (tel. 61 666 80 80 lub 61 674 03 90, e-mail: bok@poznanskirower.pl, czynne całą dobę).

- To prawdziwa rewolucja w Poznańskim Rowerze Miejskim - mówi Michał Dąbrowski z firmy Nextbike Polska, która jest operatorem systemu. - Poznańska sieć jest obecnie najbardziej zaawansowaną technologicznie siecią w Polsce. Na świecie funkcjonuje zaledwie kilka systemów, które mają stacje z rowerami dla dzieci i fotelikami - dodaje.

d2vn9jb

Z kolejnej nowości będą mogli skorzystać wszyscy. To możliwość zapłacenia za wypożyczenie roweru bezpośrednio przy stacji, przy pomocy terminala płatniczego. Wkrótce rowery będzie można wypożyczyć też dzięki karcie PEKA. Każda osoba, która ma na niej załadowany bilet okresowy, będzie mogła liczyć na promocję - za pierwsze pół godziny jazdy nie zapłaci ani złotówki. Na razie trwają testy techniczne tego rozwiązania.

Przy okazji rozbudowy systemu zmieniono kolorystykę stacji - z niebieskiej na grafitową, co jest zgodne z wytycznymi plastyka miejskiego.

Byłeś świadkiem lub uczestnikiem zdarzenia? .

d2vn9jb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vn9jb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj