Trwa ładowanie...
d27qpu1

237 kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla

Rekordową liczbę 237 kandydatów zgłoszono w tym roku do Pokojowej Nagrody Nobla - poinformował Komitet Noblowski w Oslo. Są wśród nich chińscy dysydenci, rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał i Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
237 kandydatów do Pokojowej Nagrody Nobla
(AFP)
d27qpu1

- Ostateczna liczba kandydatów wynosi 237, z czego 38 to organizacje - powiedział dyrektor Instytutu Noblowskiego Geir Lundestad. - To najwyższa liczba, jaką kiedykolwiek mieliśmy - dodał.

Lista kandydatów jest chroniona dość ścisłą tajemnicą, ale co roku do mediów przecieka część nazwisk, m.in. za sprawą zgłaszających je osób.

W tym roku na liście jest kilku chińskich dysydentów, w tym intelektualista Liu Xiaobo, skazany niedawno na 11 lat więzienia za działalność wywrotową. Był on współautorem tzw. Karty 08, czyli apelu grupy intelektualistów o zniesienie systemu jednopartyjnego w Chinach.

d27qpu1

Nominowana jest również organizacja Memoriał oraz jedna z jej przedstawicieli Swietłana Gannuszkina - za obronę swobód w Rosji.

Wśród kandydatów znalazły się także trzy osoby, którym przypisuje się zasługę stworzenia internetu: Amerykanie Larry Roberts i Vint Cerf oraz Brytyjczyk Tim Berners-Lee. Powstanie internetu otworzyło możliwość pojawienia się takich stron jak Twitter, który odegrał istotną rolę podczas niedawnych manifestacji opozycji w Iranie.

Prawo do zgłaszania kandydatów mają tysiące osób: parlamentarzyści i ministrowie, poprzedni laureaci, członkowie instytucji międzynarodowych, profesorowie uniwersytetu oraz sam Komitet Noblowski.

Laureata poznamy w październiku.

d27qpu1

Podziel się opinią

Share
d27qpu1
d27qpu1
Więcej tematów