230 wniosków o pomoc finansową dla kombatantów Czerwca `56
230 wniosków o pomoc finansową dla kombatantów
i uczestników Poznańskiego Powstania Czerwiec '56 wpłynęło do
wojewody wielkopolskiego - poinformował Tomasz
Stube z biura prasowego wojewody.
W przyszłym tygodniu zbierze się powołana przez wojewodę Piotra Florka komisja, która będzie rozpatrywać złożone wnioski.
Zadaniem komisji, w której skład wejdą przedstawiciele stowarzyszeń kombatanckich, konsultanci z IPN i osoby powołane przez wojewodę, będzie rozdysponowanie 500 tysięcy złotych, które zostały przyznane w czerwcu z okazji kolejnej rocznicy powstania przez premiera.
Z pomocy będą mogli skorzystać uczestnicy Czerwca '56 znajdujący się obecnie w trudnej sytuacji materialnej, a także osoby, które doznały w wyniku Powstania Poznańskiego uszczerbku na zdrowiu, prześladowań ze strony aparatu bezpieczeństwa, istotnych represji w miejscu zatrudnienia, czy mające szczególne zasługi w niesieniu pomocy ofiarom powstania - powiedział Stube.
Dodatkowo pomocą objęci zostaną współmałżonkowie i rodzice nieżyjących uczestników tych wydarzeń, jeśli śmierć współmałżonka lub dziecka nastąpiła w związku z udziałem w Powstaniu lub represjami po jego zakończeniu.
Jest to już druga transza pomocy finansowej dla uczestników Czerwca '56. W 2007 roku 500 tys. zł rozdysponowano wśród 192 wnioskodawców.
28 czerwca 1956 r. poznańscy robotnicy Zakładów im. Stalina (tak wówczas nazywały się Zakłady Cegielskiego) podjęli pod hasłami "chleba i wolności!" strajk generalny i organizowali masową demonstrację uliczną. Następstwem robotniczego wystąpienia stały się dwudniowe starcia na ulicach miasta.
Według najnowszych badań IPN, zginęło w nich co najmniej 58 osób, a kilkaset zostało rannych (wśród nich pacyfikujący demonstracje i ranni w wyniku ostrzału budynków służby bezpieczeństwa przez robotników). Około 700 osób aresztowano.